U noći na nedjelju u Ankari i Istanbulu su zabilježeni novi incidenti gdje su prosvjednici pokušali doći do ureda premijera Recepa Tayyipa Erdogana u dva grada, izvijestili su turski mediji.
U Ankari je policija suzavcem i vodenim topovima rastjerala masu od nekoliko tisuća ljudi koji su pjevali slogane protiv šefa vlade, objavila je agencija Anadolija. Prosvjednici su odgovorili bacanjem kamenja i paljenjem auta i kioska.
U sukobima je ozlijeđeno 56 pripadnika policije, a nekoliko prosvjednika je privedeno.
U sličnim incidentima su se tijekom noći sukobile snage reda i prosvjednici u Istanbulu oko ureda premijera. Podignute su barikade na ulicama i policija je rastjerala okupljene suzavcem. U nedjelju se stanje smirilo.
Suočen s najvećim prosvjedima od dolaska njegove islamsko-konzervativne stranke na vlast 2002., Erdogan je popustio pritisak u subotu i naredio policiji da se povuče s Trga Taksim u Istanbulu. Zajamčio je da se neće vratiti programu urbanizacije toga trga koji je pokrenuo pobunu.
U subotu je policijana 90 različitih prosvjeda privela 939 osoba, rekao je u subotu turski ministar unutarnjih poslova Muamer Guler. Dodao je da je 79 osoba ranjeno u nemirima.
Mirni prosvjedi građana zbog tog urbanističkog projekta pretvorili su se u petak u žestoke prosvjede policije i prosvjednika koji su se nastavili i u subotu, sve dok se policija nije povukla.
Policija je u više navrata upotrijebila suzavac i vodene topove ne bi li rastjerala manje skupine prosvjednika koji su uzvraćali kamenjem, javlja AFP.
Prosvjednici su optužili Erdoganovu vladu da želi "islamizirati" tursko društvo, pošto je vlada nedavno donijela zakon o ograničavanju konzumiranja i prodaje alkohola.
Još u petak navečer prosvjedi koji su počeli u Istanbulu, proširili su se na druge gradove kao što je Izmir, Antalya i Ankara, gdje se policija sukobila s prosvjednicima koji su htjeli u povorci krenuti prema parlamentu.
Pošto su i neki članovi vlade osudili prekomjernu reakciju policije, Erdogan je priznao da su redarstvene snage u nekim slučajevima postupile "ekstremno". "Istina je da je bilo pogrešaka i ekstremnog postupanja u odgovoru policije", rekao je, dodavši da je ministarstvo unutarnjih poslova naredilo provođenje istrage.
Uz tursko civilno društvo, uporabu sile prema prosvjednicima osudile su i brojne međunarodne nevladine organizacije, Velika Britanija i Sjedinjene Države.
Turske vlasti nisu objavile službene informacije o stradalima, a Amnesty International je u petak izvijestio da su dvije osobe poginule, a više od tisuću je ozlijeđeno.