Ono što je u pedesetim godinama bio Museum of Modern Art, u sedamdesetima pariški Pompidou Centar, u devedestima Guggenheim i Bilbau danas je postao londonski Tate Modern. Smješten na obali Temze u nekadašnjoj tvornici turbina, jednostavne gradnje ? arhitekt je Švicarac Herzog de Meuron -objekt je tipičan primjer gradnje za zemlju demokracije.
No, u čemu je tajna objekta u koji je uloženo 134 milijuna funti? Direktor muzeja Nicholas Serola kaže da su u muzeju računali s prosječnim godišnjim posjetom od dva milijuna na godinu, a već za dva mjeseca je postignut iznos od milijun posjetitelja. Ulaznice su besplatne, gomila ekskurzija i đaka sjedi po podu, klupama. U četvrti gdje do sada i nije vrvjelo taksijima postalo je bučno, a posjet muzeju se još dodatno reklamira sloganima 'Take a walk on the south side'.
Direktor muzeja Nicholas Serola tvrdi da tajna muzeja nije u organizaciji spektakularnih hit parada već naprosto u malo drugačijem i zanimljivijem postavu djela 20. stoljeća. Za razliku od tradicionalnih kronoloških postava u dosadašnjim muzejima u londonskom možete vidjeti tematski postav, a to znači da su uz Matisseove reljefe izloženi akvareli Marlene Dumas, uz skulpture Richarda Longsa, Monetovi lopoči.
Pa iako mnogi kritiziraju takav postav tvrdeći da je presubjektivan i neznanstven Scherola se zalaže za dozu opuštenosti i tezu 'umjetnost = život'. Ta nismo u školi pa da umjetnici rođeni 1950. godine moraju cijeli život izlagati samo sa svojim godištem ? izjavio je Nicholas.