Hrvatsku u svijetu predstavlja točno 52 veleposlanika. No, nakon konzultacija ovih dana, neka će se lica vjerojatno promijeniti. Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić najavljuje povlačenje svih koji posao ne rade kvalitetno, ali i smanjenje broja generalnih konzulata.
Što uopće znači biti veleposlanik? On ili ona šef je diplomatske misije, najviši hrvatski predstavnik koji u drugoj zemlji zastupa političke i gospodarske interese, te pojašnjava stav države. To su obveze, ali ima i primamljivih privilegija. Poput naslova ekscelencija, plaće od oko 5 tisuća eura, plus dodatka od nekoliko stotina eura za dijete i supružnika. Stanarinu plaćaju samo 10 posto iznosa, a ako nema prikladne javne škole, država djeci veleposlanika plaća 90 posto cijene školovanja u privatnim školama.
Uskoro se uvodi se i nova kategorija - putujući veleposlanici sa sjedištem u Zagrebu, koji će se boriti za hrvatske interese u zemljama subsaharske Afrike i Dalekog istoka.
Mandat od četiri godine, ovisno o potrebama, veleposlanicima se
može produljiti, a može se i skratiti, osobito ako zgriješe.
Takvih je itekako bilo, osobito tijekom 2009. i 2010.
godine.
Ljubomir Čučić, bivši veleposlanik u Belgiji
bježao je pa odslužio godinu iza rešetaka zbog zlostavljanja
bivše supruge. Neven Jurica, kao veleposlanik u
SAD-u privatne je svrhe potrošio 667 tisuća kuna državnog
novca. Jovan Vejnović radnicima u Libiji dobavio
više od pet tisuća litara zabranjene žestice, piva i vina.
Takvo se ponašanje više neće tolerirati jer predsjednik Ivo Josipović, koji u izboru veleposlanika ima zadnju riječ - Hrvatsku iz male zemlje, želi pretvoriti u malu prijateljsku dobronamjernu silu.