Prirodne meduze same po sebi su prilično nezgodne i kod mnogih, uz morske pse, su jedan od razloga za strah od ulaska u more, a sada su naučnici sa univerziteta Virdžinija Tek napravili i robotsku meduzu.
Sajro (Cyro) je prototip, ima osam udova i oponaša prirodne pokrete meduza, ali na sreću, prekrivač mu je od običnog silikona i nema žarne ćelije ili knide, pa ne predstavlja opasnost za ljude.
Mnogo je veći od svog prethodnika te su testiranja morali preseliti u bazen. Promer mu je oko 1,7 metara. Sajro nema nikakvih kontrola. Nakon lansiranja, sam radi sve ostalo na temelju softvera koji je ugrađen u njega. Radi ga baterije, a znanstvenici se nadaju da će uspeti u potpunosti da iskopiraju pokrete meduza i u na kraju omogućiti da jedno punjenje baterija traje mesecima, a ne satima. No, do toga ih verovatno deli još nekoliko godina, piše Wired.
Za sada se ne trebamo bojati najezde robo-špijuna iz mora, ali američka mornarica koja finansira projekt, vidi potencijal u robo-meduzama koje bi mogle poslužiti za podvodni nadzor. Ne zna se hoće li ga i kupiti, no istraživači kažu kako bi Sajro odlično poslužio kao alat za istraživanje morskih dubina, kao što već imamo slučaj sa robo-insektima na primer.
Virginia Tech: Autonomous Robotic Jellyfish from virginiatech on Vimeo.