I strukture u Kremlju su potresene zbog rata u Ukrajini. Anatolij Čubajs je prvi visoki dužnosnik koji je zbog toga dao ostavku. Kolegama i prijateljima je otkrio svoje namjere u pismu koje je poslao u utorak, prenosi Bloomberg.
Prema nekim izvorima, Čubajs je odmah po ostavci napustio Rusiju i nema se namjeru vratiti. Moskovski list Komersant, dopisnik Financial Timesa iz Moskve i nezavisna ruska novinarka Farida Rustamova prenijeli su fotografiju na kojoj osoba nalik Čubajsu podiže novac s bankomata u Istanbulu. Glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov samo je potvrdio Čubajsovu ostavku, a o njegovom odlasku iz zemlje nije htio spekulirati.
On je godinama slovio za jednog od najbližih Putinovih ljudi. Navodno je upravo on dao Vladimiru Putinu prvi posao u Kremlju 1997. godine te je kasnije podržao njegov uspon na vlast.
Omiljeni dužnosnik predsjednika
Karijera 66-godišnjaka s doktoratom iz ekonomije rođenog u bjeloruskom Borisovu počela je po raspadu SSSR-a. Tijekom 1991. postao je glavni ekonomski savjetnik tadašnjeg gradonačelnika Sankt Peterburga, Anatolija Sobčaka. Tada je pripadao klasi mlađih ekonomista, od kojih je najzvučnije ime bio kasniji premijer Jegor Gajdar. Cijela se skupina zalagala za brzu ekonomsku reformu po načelima slobodnog tržišta i privatizacije državne imovine.
Čubajs je do 1995. promijenio nekoliko pozicija u ruskoj vladi, no smijenjen je, jer su njegove reforme smatrane nepopularnima. Upravo se zbog toga njemu pripisuju zasluge za stvaranje klase multimilijunaša poznatih kao oligarsi.
No, već 1996. se vratio u politiku kao voditelj predsjedničke kampanje Borisa Jeljcina. Po njegovo pobjedi, Čubajs mu je postao šef kabineta. Godinu kasnije je postao prvi zamjenik premijera Viktora Černomirdina, a zadaci su mu bili reforma mirovinskog sustava i stvaranje mehanizama za efikasnije prikupljanje poreza. No, Jeljcin nije bio zadovoljan Černomirdinovom vladom pa je sve članove smijenio 1998. godine.
Nakon što je na vlast došao Putin, Čubajs je obavljao niz poslovnih i političkih dužnosti. Od 1998. do 2008. bio je direktor ruske elektroenergetske tvrtke RAO UES, a nakon toga je obnašao dužnost direktora tehnološke korporacije Rusnano. S te je pozicije smijenjen u prosincu 2020. zbog navoda o neisplativim projektima i neučinkovitosti. Nakon toga ga je Putin imenovao posebnim savjetnikom za održivi razvoj i klimatske promjene, što mu je omogućilo održavanje kontakata s inozemnim dužnosnicima i organizacijama.
Znakovite objave na Facebooku
Jedan od Putinovih miljenika ipak nije bilo zadovoljan razvojem situacije u Ukrajini, a to je dao do znanja više puta na Facebooku.
"U našim raspravama o budućnosti Rusije nisam se uvijek slagao s njim. Ali, čini se da je Gajdar bolje od mene razumio strateške rizike i pogriješio sam", napisao je Čubajs povodom smrti već spomenutog ekonomista i premijera Gajdara.
Objavio je i status u počast Borisu Jeljcinu, a obilježio je i godišnjicu smrti oporbenog političara Borisa Nemcova, koji je ustrijeljen u blizini Kremlja 2015., nakon što je kritizirao Putinovu aneksiju Krima.
Situaciju u Ukrajini možete pratiti OVDJE.