Židovi ponovno ugroženi: 'U Europi do 2050. možda više neće biti židovskih zajednica'
Iako je prošlo 75 godina od oslobođenja nacističkog koncentracijskog logora Auschwitza, Židovi su ponovno ugroženi, rekao je uoči otvaranja Svjetskog foruma o holokaustu predsjednik Europskog židovskog vijeća Moshe Kantor.
Merkel u Auschwitzu: 'Mi, Nijemci, dugujemo žrtvama i sebi da jasno imenujemo zločince'
U memorijalnom centru Yad Vashemu okupilo se 45 svjetskih čelnika, a Kantor vjeruje da će se time poslati snažna poruka kako je "antisemitizam neprihvatljiv".
"Antisemitizam je globalna bolest", rekao je Kantor i dodao kako se u Europi preko 80 posto Židova ne osjeća sigurno te upozorio na povećani broj antisemitskih napada u Americi u 2019.
"Postoji mogućnost da do 2050. više ne bude židovskih zajednica u Europi", strahuje Kantor.
Stranim medijima u Yad Vashemu obratio se i direktor memorijalnog centra Avner Shavel koji je pozvao na "zajedničku borbu protiv antisemitizma, osuđivanje svih oblika antisemitizma i širenja mržnje u svijetu".
Na komemoraciji neće sudjelovati poljski predsjednik Andrzej Duda, zbog čega žale Kantor i Shavel.
"Žao mi je zbog Dudine odluke o nedolasku", rekao je Shavel. Smatra da je došlo do "nesporazuma" i "pogrešnog shvaćanja" svrhe održavanja Svjetskog foruma o holokaustu.
Duda je odbio poziv jer nije uvršten u govornike.
Poljski predsjednik smatra da se tim potezom "vrijeđa sjećanje na Poljake koji su riskirali svoje živote kako bi pomogli Židovima i na sve poljske žrtve Drugog svjetskog rata", objavio je ranije dpa.
"Uz svo dužno poštovanje, mora se reći da je poljski predsjednik pozvan da prvi govori na zajedničkoj večeri", rekao je Kantor.
Umjesto Dude prvi je na večeri govorio španjolski kralj Filip VI.
403 Forbidden
EP RUKOMET