oblik prosvjeda /

Žene same sebe spaljuju u Kurdistanu, razlog je zaista mučan. Neke imaju samo 16 godina

Image
Foto: Shutterstock

Plačem gotovo svaku noć i dan i pitam se zašto sam sebi ovo učinila. Nisam ovim postigla ništa', iskreno progovara jedna od žena koju su primili u bolnicu zbog opeklina

14.12.2022.
11:51
Shutterstock
VOYO logo

Žene u Iraku suočavaju se s porastom obiteljskog zlostavljanja, javlja BBC. Slučajevi rodno uvjetovanog nasilja porasli su za 125% između 2020. i 2021., prema podacima Ujedinjenih naroda.

U iračkom Kurdistanu, žene koje se osjećaju zarobljene u kućanstvima u kojima je zlostavljanje, samoubojstvo samospaljivanje često vide kao jedini izlaz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Regionalna vlada Kurdistana pokušala se boriti protiv nasilja nad ženama, ali mnoge su i dalje u opasnosti. U najvećoj bolnici na odjelu za opekline u iračkom Kurdistanu, mnoge žene umiru od rana koje su same sebi nanijele.

Image
roditelji su ogorčeni /

Vršnjačko nasilje ponovo u školi u Jelkovcu: 'Rekli su učiteljici i tu je sve stalo'

Image
roditelji su ogorčeni /

Vršnjačko nasilje ponovo u školi u Jelkovcu: 'Rekli su učiteljici i tu je sve stalo'

"Plačem gotovo svaku noć i dan i pitam se zašto sam sebi ovo učinila. Nisam ovim postigla ništa", govori jedna od pacijentica bolnice koja se zapalila nakon što ju je maltretirao suprug, a nakon čega nije dobila podršku vlastite obitelji zbog pretrpljenog nasilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U mojoj obitelji nisi mogao sanjati o tome da ćeš postati doktor. Imala sam mogo želja, ali prisilili su me da se udam kad sam još bila dijete. Moja jedina želja bila je imati sretan dom, dobroga muža i biti sretna", dodaje ozlijeđena žena.

Glavna sestra Nigar Marf kaže kako je to oblik prosvjeda. "Žene u našem društvu pate od mnogih mentalnih pritisaka. Trpe mentalno i fizičko nasilje. Kada ne pronađu olakšanje, samozapale se", tumači Nigar.

U svojoj 20-godišnjoj karijeri liječila je mnoge ozlijeđene žene, a neke od njih imale su tek 16 godina.

"Ovdje ženama nije lako. Zadnjih godina, stvari su se popravile, ali i dalje se mnoge od njih bore s poteškoćama nastalima zbog tradicije i društvenih vrijednosti. Ovdašnje su obitelji pretrpile rat i ekonomske nestabinosti. Stručnjaci kažu kako se nasilje među ženama ovdje normaliziralo", ističe Carine Torbey, BBC-jeva reporterka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Irak je na glasu kao jedna od država s najvišom razinom obiteljskog nasilja u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo