POPIS LIJEPIH ŽELJA / Zemlje G20 pozvale na borbu protiv globalnog zatopljenja - i na tome stali

Image
Foto: Profimedia

U izjavni zemalja koje su odgovorne za 80 posto svjetskog zagađenja nema konkretnih mjera i ne spominje se vremensko ograničenje za nultu stopu stakleničkih plinova

31.10.2021.
16:24
Profimedia
VOYO logo

Čelnici država G20 u svojoj zajedničkoj izjavi pozvali su na "značajno i učinkovito" djelovanje prema ograničenju globalnog zatopljenja na 1,5 stupnjeva u odnosu na predindustrijsko razdoblje, no bez navođenja konkretnih obaveza. 

Image
DOGOVOR BOGATIH /

Na samitu 20 najrazvijenijih kritizirali nejednakost, a hvalili novi porezni sustav

Image
DOGOVOR BOGATIH /

Na samitu 20 najrazvijenijih kritizirali nejednakost, a hvalili novi porezni sustav

Reuters, koji je vidio izjavu, piše kako u njoj nema konkretnih mjera te se ne spominje 2050. kao godina do koje treba postići nulte emisije stakleničkih plinova, za što znanstvenici upozoravaju da je ključno ako se žele izbjeći katastrofalni klimatski uvjeti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Planovi moraju biti ojačani - ako će biti potrebno'

U završnom dokumentu dvadeset najvećih svjetskih ekonomija stoji kako trenutni nacionalni planovi o smanjenju štetnih emisija moraju biti ojačani „ako će to biti potrebno“, a u njoj se spominje i predanost prestanku financiranju elektrana na ugljen u inozemstvu do kraja godine 

„Shvaćamo da su utjecaji klimatskih promjena na 1,5 stupnja puno niži nego na 2. Zadržavanje rasta na toj temperaturi zahtijevat će značajno i učinkovito djelovanje i obvezivanje svih država“, stoji u zajedničkoj izjava G20, čije su članice odgovorne za 80 posto štetnih emisija. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Time su se obvezale na ograničenja koja su određena na klimatskom skupu Ujedinjenih naroda u Parizu 2015. godine, prenosi agencija dpa. 

Ne žele izgubiti profit

Samit G20 održava se vikend prije no što će se predstavnici gotovo svih svjetskih država u ponedjeljak okupiti u Glasgowu na klimatskoj konferenciji UN-a (COP26). 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članice tog formata su i države poput Saudijske Arabije, zemlje s najvećim rezervama nafte na svijetu, te Australije kojoj je ugljen drugi najvažniji izvozni proizvod te i dalje ulaže u taj energent iako stručnjaci pozivaju na njegovo napuštanje, stoga su kritičari i ekološke skupine skeptične oko iskrenosti namjera država u borbi protiv klimatskih promjena. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo