Tijekom nasilnih prosvjeda potpore uhićenom reperu Pablu Hasélu uhićene su najmanje 44 osobe diljem Španjolske, izvijestila je policija u srijedu navečer. Prosvjednici su izašli na ulice Barcelone, Madrida, Lleide, Granade, Valencije i drugih gradova tražeći puštanje na slobodu 33-godišnjeg glazbenika uhićenog u utorak u katalonskom gradu Lleidi.
Reper pravog imena Pablo Rivadulla Duró, osuđen je na devetmjesečnu zatvorsku kaznu zbog stihova i objava na društvenim mrežama u kojima je "veličao terorizam", vrijeđao bivšeg i sadašnjeg španjolskog kralja a također i pozivao na smrt kraljevske obitelji Borbón.
Vladajuća stranka simpatizira stavoe, ne i gradonačelnik Madrida
Prosvjednici su nosili transparente na kojima je pisalo "Otet od strane države", "Svi na ulice" i "Sloboda za Haséla".U Barceloni, gdje su večer ranije gađali policiju čvrstim predmetima, okupilo se oko 2.200 prosvjednika, podatak je lokalne policije. Ponovno su palili kontejnere te napadali katalonsku policiju kamenjem i bocama i postavljajući barikade.
Policija je koristila pendreke i sredstva za rastjerivanja masa. U Kataloniji je uhićeno najmanje 29 osoba nakon što ih je prethodnog dana bilo privedeno 15. U srijedu navečer se prosvjed preko društvenih mreža proširio i na druge dijelove Španjolske pa se u glavnom gradu Madridu okupilo više stotina prosvjednika na trgu Puerta del Sol. Vrijeđali su pripadnike nacionalne policije i zasuli ih tvrdim predmetima nakon čega je policija odgovorila pendrecima i suzavcem potisnuvši prosvjednike s glavnog trga.
U Madridu je u sukobu ozlijeđeno najmanje 9 osoba, od kojih su tri prevezene u bolnicu, izvijestila je hitna pomoć u Madridu u 21.40 sati. Učinjena je i materijalna šteta u centru grada. "Potpuna podrška državnim snagama reda. Nasilnicima i onima koji ne prihvaćaju norme nema mjesta u našem društvu", poručio madridski gradonačelnik José Luis Martínez Almeida, inače član konzervativne Narodne stranke.
Zastupnik i glasnogovornik lijevog Podemosa, Pablo Echenique, izrazio je podršku "mladim antifašistima koji na ulicama traže pravdu i slobodu izražavanja". Podemos, koji je dio vladajuće lijeve koalicije u Španjolskoj, poručio je da je poslao u parlament prijedlog izmjene kaznenog zakona kojom bi se ukinula zatvorska kazna za vrijeđanje monarhije, povredu vjerskih osjećaja te veličanje terorizma.
Spminje grupe koje Španjolska smatra teroristima
Hasél u svojim pjesmama poziva na ukidanje monarhije te uspostavu republike, te je optužio bivšeg kralja Juana Carlosa za korupciju, prodaju oružja Saudijskoj Arabiji, te luksuzan i lagodan način življenja na račun osiromašenih građana. U pjesmama i objavama spominjao je grupe koje se nalaze na popisu terorističkih skupina u Španjolskoj kao što su GRAPO, ETA i Terra Lliure.
„Sloboda izražavanja uključuje određena ograničenja”, naveo je sud u Madridu presudi.
'Smrt Borbonima'
„Smrt Borbónima” je naziv Hasélove pjesme iz 2011. godine posvećene bivšem kralju Juan Carlosu Borbónu koji je sada u inozemstvu i pod istragom za korupciju. Sud je reperu 2014. godine izrekao zatvorsku kaznu od 2 godine ocijenivši kako „veliča terorizam”. Presuda je zatim poništena jer ranije nije bio kažnjavan.
Hasél je nastavio s polemičnim stihovima pa je 2018. godine ponovo osuđen zbog istog razloga. Dobio je 2 godine zatvora i novčanu kaznu od 24.300 eura. Žalbeni sud mu je zatim tu kaznu smanjio na 9 mjeseci. Vrhovni sud u Madridu potvrdio je kaznu prošle godine. Hasél se odbio odazvati te se ovaj tjedan zabarikadirao sa svojim istomišljenicima na sveučilištu u rodnom gradu Lleidi gdje je preko Twittera poručio kako će biti uhićen jer "priča o stvarnosti". U utorak ga je privela katalonska policija po sudskom nalogu.