Ukrajina je u nedjelju zabilježila povišenje radioaktivnosti zbog šumskog požara koji je izbio u subotu u zoni oko nuklearne centrale u Černobilu, gdje se 1986. dogodila najteža nuklearna nesreća u povijesti.
Požar pokušavaju obuzdati helikopteririma i zrakoplovima, no gašenje otežavaju radioaktivne čestice.
IZBIO POŽAR U ŠUMI KOD NUKLEARNE CENTRALE U ČERNOBILU: ‘Radioaktivnost se povećala, Geigerov brojač pokazao je da je 16 puta viša od normalne’Egor Firsov koji vodi ekološku inspekcijsku službu, istaknuo je kako je uobičajena razina zračenja u području 0,14 mikrosieverta po satu ( i dalje značajno više od količine zračenja na drugim mjestima) dok je sada narasla na ča 2,3 mikrosieverta po satu, prenosi Live Science.
Gori 20 hektara
Požarom je zahvaćano oko 20 hektara u okolici napuštenog sela Vladimirovka, unutar zone u kojoj je zabranjeno boravljenje. U samom Černobilu kao i u daljem Kijevu, razina radijacije ostala je uobičajena.
Okolišni uveti u zabranjenoj zoni oko Černobila nisu potpuno razjašnjeni jer ni znanstvenicima nije jednostavno pristupiti a osim toga, ovo je jedina takva katastrofa koja je otjecala na toliko područje pa ne postoje ni istraživanja s kojima bi se mogla uspoređivati.
Ipak, kako prenosi Live Science, prema radu objavljenom 1996,, ključni elementi koji nose radijaciju, cezij, jod i klor, mogu se inkorporirati u biljke te potom završe u pepelu nakon što biljke izgore, a potom se taj pepel može nositi zrakom. Ipak, Firsov ističe kako je u opasosnosti samo zabranjena zona.
Ističe i kako ovo nije prvi požar u zabranjenoj zoni, a Firsov za njih krivi prvenstveno ljude koji žive na njenim rubovima,
„Već dugo su nam problem neoprezni građano koji pale korov. Svake godine gledamo istu sliku – livade, makija i šuma gore u svim regijama“., zaključio je.