Kao da pritisci inflacije na džepove građana nisu dovoljno opustošili novčanike građane, uskoro će se cijene raznih vrsta tjestenine povećati i to za 20 posto, javlja Fenix magazin.
Za sve je kriva ovogodišnja loša žetva durum pšenice koja je koristi u proizvodnji tjestenine. Razlog za tako lošu žetvu je suša u Kanadi koja je najveći izvoznik durum pšenice, ali i vremenske neprilike u Europe koje su u toj priči učinile svoje.
Farmeri u kanadskim pokrajinama Alberti, Saskatchewanu i Manitobi susreli su se s iznadprosječnim sušnim razdobljima koji su varirali od umjerene od ekstremne suše. A sva durum pšenica koja se inače koristi za izradu brašna za proizvode od tjestenine u Kanadi dolazi upravo iz ove tri provincije, piše The messenger.
Diljem Europe cijena durum pšenice dignula se za 20 posto, a da stvar bude još gora nastavit će rasti. Kako predviđa Međunarodno vijeće za žitarica, očekuje se da će globalna proizvodnja duruma 2023./2024. biti na najnižoj razini unazad 22 godine što se zalihe gurnuti na najnižu razinu u tri desetljeća.
Prema nekim podacima, cijene mnogima omiljenih vrsta tjestenine koje svakodnevno koristimo u kućanstvu poput fusila ili špageta već su porasle za oko 12 posto u Europi, a tu neće stati.
Vijesti stižu nekoliko mjeseci nakon što je talijanska vlada održala hitan sastanak zbog visokih cijena tjestenine. Cijene njihove namirnice broj jedan su u ožujku porasle 17 i pol posto, a mjesec kasnije 16 i pol posto.
U Italiji je tad počelo ozbiljno kuhati jer tamošnji stanovnici bez ovog ugljikohidrata koji život znači ne mogu. Prijetili su bojkotom i najavljivali prosvjede, nakon čega je Vlada krenula s kriznim sastancima i razgovorima.
POGLEDAJTE VIDEO: U Italiji cijena špageta skočila za 43 centa i nastala pobuna. A Hrvati? 'Mi koji živimo lošije, sjedimo doma'