Nije ni najstarija, ni najveća, ni najljepša, ipak, oduvijek je bila naj. Par godina prije nego je 1831. Victor Hugo napisao Zvonara Crkve Notre Dame, u jednom od zvonika pročitao je urezanu riječ nuke što na grčkom znači sudbina, i od tud je sve krenulo.
Parižani kažu bila je to obična gradska stolna crkva, dok o njoj roman nije napisao Victor Hugo. U knjizi ona oživljava, vodorige pričaju, a ona sama postaje jedan od junaka.
I od tada je svi žele vidjeti, osjetiti, doživjeti, a otkad je izgorjela time se i pohvaliti na popularnim mrežama.
Mnogo prije moderne tehnologije, svoju su viziju nje imali impresionisti, Picasso ... Northmore Pugin, engleski arhitekt koji je dizajnirao i Wesminstersku palaču, navodno se onesvijestio kad ju je vidio uživo, Sigmund Freud je zadivljeno izjavio da nikad nije vidio nešto tako ozbiljno i mračno, a Marcel Proust, iako ateist bio je gorljivi protivnik prenamjene tog arhitektonskog čuda.
Još od nijemog filma knjiga i katedrala inspirirale su filmaše. Salma Hayek, u njoj je plesala kao Esmeralda, a njen muž danas nudi stotine milijuna eura za obnovu. Oživjeli su je i Disneyjevi crtači.
Homer Simpson je se užasavao, a Muppeti opjevali sretnu ljubav s demonskom vodorigom.
Danas je opet inspiracija. Arhitektima. Milijarda eura skupljena je u rekordnom roku, rekord od pet godina za gradnju krova traži francuski predsjednik Emmanuel Macron, ali i najbolju ideju za strijelu koje više nema.
No baš zato što je riječ o crkvi Notre Dame u Parizu, samo polemika kako je obnoviti mogla bi trajati godinama.
''Uvjeren sam da će francuski arhitekti dati odgovor koji neće biti na razini replike, nego na razini suvremene francuske arhitekture. U pet godina moguće je napraviti i jednu i drugu varijantu. Ja sam svakako za to da iskoristimo duh vremena u kojem živimo i da pokažemo sve ono što današnji materijali i današnja arhitektura može ponuditi'', kaže arhitekt Damir Ivšić.
Replika ili jedan novi original - Notre dame de Paris će vjerojatno uvijek biti posebna. I zato su samo za nju u 18:50 zvonila zvona i katedrale u Rouenu koja je od nje viša, i katedrale u Amiensu koja je od nje šira i one u Strasbourgu koja je od nje starija, ali i sve druge manje poznate, ali ujedinjene - za parišku Notre Dame.