Analiza /

Veliki korak za malu zemlju: završio mandat Malte na vrhu Vijeća Europske unije

Image
Foto: AP Images

Portal Politico EU analizirao je učinkovitost najmanje države Europske unije u vođenju pregovora oko najvažnijih Europskih zakona

3.7.2017.
15:08
AP Images
VOYO logo

Najmanja država Europske Unije, Malta, upravo je završila svoj 6-mjesečni mandat na vrhu Vijeća EU. Malta je kao zemlja predsjednica igrala iznenađujuće važnu ulogu u pregovaranju nacrta zakona sa Europskim parlamentom, piše u svojoj analizi portal Politico EU. 


EU je za vrijeme Maltinog mandata bila suočena s mnoštvom izazova, od izbjegličke krize do početka pregovora o Brexitu, a Maltina Vlada vodila je odnose između 28 zemalja Europske unije. Maltina populacija iznosi tek 420,000 stanovnika, ali politička elita Europske unije bila je puna pohvale za otočnu naciju i njezinog premijera Josepha Muscata na završnom sastanku Vijeća prošli tjedan. U svojoj sveobuhvatnom izvještaju, Politico EU analizirao je njezine diplomatske uspjehe, ali i neuspjehe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

TRGOVINA
Uspjesi: Veliko postignuće bilo je promjena pravila o dampingu, prodavanju proizvoda ispod cijene proizvodnje kako bi se naštetilo konkurenciji. Po novim pravilima, Kina se više ne izdvaja kao netržišna ekonomija, što utječe na anti-damping zakone koji se na nju odnose.  Također su počeli i pregovori o trgovinskom dogovoru sa Čileom. 

Neuspjesi: Nije dostignut kompromis sa Europskim parlamentom o povećanju carina. Naime, u SAD-u carina na proizvode za koje se sumnja da je posrijedi “damping” iznosi 200%, dok je u Europskoj ona 20 do 40%, što parlament želi povećati. Niti carinska unija sa Turskom nije poboljšana. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POLJOPRIVREDA I ENERGIJA
Uspjesi: Malta je uspjela ispregovarati velik dio Europskog plana za energiju i klimu, uključujući ciljeve i pravila za poboljšanje energetske učinkovitosti. Također je dostigla konačne dogovore s parlamentom i komisijom za poboljšanje EU pravila o sigurnosti plina povećanjem transparentnosti na tržištu i promicanjem suradnje među regijama.
Nadalje, iako je Malta zemlja sa najmanjim poljoprivrednim sektorom u Europskoj uniji te joj nedostaju duboki institucionalni resursi drugih zemalja, uspjela je dovesti pregovore o organskoj hrani svom kraju, pothvat koji drugim vladama nije polazio za rukom. 

Neuspjesi: Malta nije uspjela sasvim provesti svoje planove zakona o dobrobiti životinja.

KLIMA I OKOLIŠ
Uspjesi: Usprkos najavi američkog predsjednika da se SAD povlači iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, Maltino predsjedanje Vijećem EU nije rezultiralo velikim promjenama u generalnom planu Europske unije. Malta je bila djelomično uspješna u dostizanju zajedničke pregovaračke pozicije unutar vijeća, ali trilateralni pregovori između vijeća, parlamenta te komisije nisu uvelike napredovali.

Neuspjesi: Zajednička pozicija unutar Vijeća nije dostignuta u pregovorima oko zajedničkih meta za ispuštanje stakleničkih plinova u sektorima poput poljoprivrede te transporta. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DIGITALNO UNUTRANJE TRŽIŠTE
Uspjesi: Malta je finalizirala važne pregovore na kojima je većinu posla odradila bivša zemlja predsjednica, Slovačka, uključujući one o ukidanju naknada za roaming te prenosivosti online sadržaja, poput pretplata na servise kao što je Netflix. Nadalje, Malta je zaključila pregovore koji povećavaju suradnju između tijela za zaštitu potrošača te besplatnog javnog WiFi-ja te je oblikovala pristup reformama zakona za dostave paketa preko granica.

Neuspjesi: Malteška vlada nije uspjela započeti pregovore o novim regulacijama za sektor online medija, a nije postigla niti kompromis između Vijeća EU, Europske komisije i parlamenta o tzv. “geo-blocking” regulaciji, koja bi online prodavače prisilila da prodaju svim potrošačima unutar unije, bez obzira na to gdje se nalaze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ZAPOSLENOST I DRUŠTVENE INICIJATIVE
Uspjesi: Potpisana je Istanbulska konvencija Vijeća EU o sprječavanju i borbe protiv nasilja nad ženama. Također je postignut dogovor o zakonu koji bi sprječavao izlaganje radnika karcinogenim tvarima.

Neuspjesi: Komisija, uz podršku velikih zemalja poput Njemačke i Francuske, želi zaustaviti uvoz jeftinog rada iz novih zemalja članica poput Poljske, što pak te zemlje smatraju protekcionizmom. Tijekom prošlog mandata nije postignut prevelik napredak u pregovorima oko tih zakona. 

ZDRAVSTVO
Uspjesi: Mandat Malte se fokusirao na pretilost među djecom, kako je ona država sa statistički najvećom stopom debljine unutar unije. Njezina je Vlada sastavila vodič za nabavu zdrave hrane u školama, koji se smatra korisnim u sprejčavanju nezdrave prehrane među djecom, iako je neobavezan. Nadalje, 7 zemalja je potpisalo Maltinu incijativu o dijeljenju informacija o cijenama lijekova.

Neuspjesi: Malta nije uspjela stvoriti program nalik na Erasmus za mlade doktore, koji bi im omogućio da nekoliko godina stječu iskustvo u inozemstvu, prije no što se vrate u svoju matičnu zemlju. Ipak, uspjela je osigurati podršku za jpš nedefiniranu inicijativu razmjene doktora i medicinskih sestara između zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MIGRACIJA
Uspjesi: Europski ministri unutranjih poslova uspjeli su se dogovoriti oko pristupa sistemu za putovanje bez vize ununtar Schengena za državljane određenih zemalja izvan EU. Pristup vizama također je olakšan Ukrajincima te Gruzijcima. 

Neuspjesi: Reforma sistema za azilante nije postignuta, za što su neki kritizirali djelovanje Malte, koje nije bilo veoma ubrzano. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maltu će na mjestu zemlje predsjednice Vijeća EU naslijediti Estonija, koju između ostalog čeka i zahuktavanje pregovora o Brexitu. 

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo