Jedan od takvih pogleda nudi i knjiga američkog novinara Jamesa AngelosaPotpuna katastrofa: Putovanje među novim grčkim ruševinama (The Full Catastrophe: Travels among the New Greek Ruins) koja pokušava otkriti koliko duboko se korupcija uvukla u pore grčkog društva. Kako prenosi portal B92, knjiga donosi detalje o nevjerojatnim poreznim i drugim prevarama zbog kojih je grčka državna blagajna bila trajno opustošena.
Otok "lažnih slijepaca"
Od korupcija i prevare nije imuna niti jedna država, ali ono što izdvaja Grčku jest, kako piše Angelos, nevjerojatna raširenost korupcije i kriminala na svim razinama.
Znatni dio svoje knjige posvetio je Zakintosu, prekrasnom otoku u Jonskom moru, znanom i po talijaniziranom nazivu Zante. Zakintos je nadaleko čuven po prekrasnim pješčanim plažama, ali je manje poznato da je i "otok slijepih".
Kada je Angelos ondje ljetovao 2011. godine, saznao je podatak koji ga je osupnuo: od 680 žitelja tog otoka koji su registrirani kao slijepe osobe, čak desetina njih bez problema je upravljala vozilima, a čak 498 njih zapravo nema nikakvih problema s vidom!
Tajna ove zagonetke naprosto leži u činjenici da slijepe osobe u Grčkoj uživaju niz beneficija - od 724 eura pomoći koju primaju od države svakog drugog mjeseca pa do raznih drugih popusta i pogodnosti.
"Zaboravili" da je djed umro
Da je država htjela biti sumnjičava spram tako očite "pošasti sljepila" na Zakintosu, mogla je jednostavno poslati ondje liječnika-oftalmologa i stvar bi ranije izašla na vidjelo. Ovako su, prema izračunu, lažni slijepci sa Zakintosa koštali državu čak devet milijuna eura.
Koliko je problem prevara na invalidninama raširen, kazuje i primjer kada je Ministarstvo zdravstva nedavno pozvalo na pregled veliki broj invalida kako bi utvrdilo ispunjavaju li doista uvjete za taj status. Čak 36 tisuća nije ih se uopće odazvalo, pa su im automatski oduzete invalidnine. Država je samo na tome uštedjela 100 milijuna eura godišnje.
Angelos u svojoj knjizi niže i druge grčke bizarnosti. Kada je Vladi postala sumnjiva brojka od 8.500 umirovljenika starijih od stotinu godina, sve su ih podvrgnuli reviziji i otkrili čak 40 tisuća lažnih umirovljenika!
Ljudi su, naime, masovno "zaboravljali" prijavljivati preminule članove obitelji, pa su i dalje godinama uredno primali njihove mirovine.
Već je poznata i priča o tome kako je svojedobno tek tristotinjak vlasnika vila prijavilo da uz njih imaju i bazene. No, Vlada se potom dosjetila utvrditi pravo stanje pomoću Google Eartha, pa je otkrila da je bazena mnogo više - čak 20 tisuća!
Pola Grčke išlo bi u zatvor
Angelos u svojoj knjizi iznosi i podatak da je zbog svih spomenutih i još mnogih nespomenutih oblika prevara i korupcije Grčka godišnje gubila oko 20 milijardi eura.
Da je barem pola uspjela naplatiti, možda i ne bi bila u škripcu u kakvom se sada našla.
Angelos na koncu spominje kako mu je jedan državni službenik, na pitanje zašto se ne počnu kažnjavati lopovi i prevaranti, lakonski odgovorio da bi tada "pola Grčke završilo u zatvoru".