za danas.hr / Zašto su 72 sata presudna za preživjele u ruševinama? Hrvatski liječnik sve objasnio, otkrio najugroženije

Image
Foto: AP Photo/Emrah Gurel

Bez hrane mogu preživjeti dosta dugo, 3-4 tjedna, bez vode 100 sati, ali to dosta ovisi o temperaturi okoline. Ako je pacijent na suncu onda je to kraće, ali ako je hladnije, vlažno, onda malo duže. Zato je prisutna pothlađenost u turskom i sirijskom slučaju jer temperature su niske

9.2.2023.
18:00
AP Photo/Emrah Gurel
VOYO logo

Istekla su 72 sata od potresa u Turskoj zbog kojeg su tisuće završile u ruševinama. Do sada smo čuli nevjerojatne priče spašavanja, izvlačenja, iščekivanja pomoći pa i poroda, no istina je da bi zatrpanima svaka minuta mogla biti kobna.

"Pacijenti koji su u potresu zadobili frakture ili više njih (noge, ruke, glava, prsni koš itd.) kod njih je razvoj traumatskog šoka puno brži, kao i osobe kod kojih je prisutno obilno krvarenje (razvoj hemoragičnog šoka). Zato se i govori o 72 sata unutar kojih se može pomoći, mada je za neke od njih i 72 sata predugo za čekati", pojašnjava za Danas.hr dr. Marin Buljan, spec. hitne medicine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najbolje su u ovoj velikoj tragediji prošli oni koji su samo zatrpani, bez nekih velikih ozljeda i našli su neki kutak gdje mogu dočekati izvlačenje. Ne možemo dati jednak odgovor za sve takve pacijente", govori potom.

Kaže da nije isto ako imate srčane bolesnike, astmatičare dijabetičare i zdravog čovjeka. "U ovakvoj situaciji kad su ostali bez svoje osnovne terapije, ljudi koji imaju dosta komorbiditeta teže podnose ovakve okolnosti i njihovo stanje se pogoršava. Ako na to dodamo i niske temperature i ne uzimanja nikakve tekućine onda možemo očekivati da će njihova klinička slika biti s vremenom sve lošija. Postat će dehidrirani, pada tlak, razvoj šoka i letalni ishod. Tako da je u ovakvim situacijama stalna borba s vremenom", tvrdi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Stručnjak o ljudima pod ruševinama /

'Drhtanjem se tijelo brani, a onda sve stane. Zgnječeni dijelovi tijela otpuštaju toksine...'

Image
Stručnjak o ljudima pod ruševinama /

'Drhtanjem se tijelo brani, a onda sve stane. Zgnječeni dijelovi tijela otpuštaju toksine...'

Osim toga, u velikoj su opasnosti i oni ozlijeđeni. "Treća grupa bi bila oni koji su pritisnuti nekim zidom bez neke naznake fraktura, ali se ne mogu maknuti. To nisu nimalo laki pacijenti, radi se o crash sindromu ili sindrom nagnječenja, gdje imamo brzi razvoj šoka i otkazivanja bubrega. Radi se o pritisku na skeletne mišiće koji postaju popustljivi za protein (mioglobin) koju začepi glomerule bubrega i izazove otkazivanje bubrega. Smrtnost je velika, pomoć je hitna", pojašnjava.

Zaključuje da su oni koji si pronađeni nakon 20 sati dobro i prošli. Ipak, i kod njih je sigurno prisutna pothlađenost, bilo blaga, umjerena, ili teška. "Tu nas zanima po protokolu ABCD kakav je dišni put, disanje, cirkulacija i stanje svijesti kao i izmjerena tjelesna temperatura. Problem će biti oni koji ostaju više dana jer će se kod njih stanje jako pogoršati", govori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrdi i da su najugroženije dobne skupine stariji i djeca i svi oni koji imaju neke od kroničnih bolesti. Zaključuje pak da se treba uz to sve uzeti u obzir i to da su najugroženiji oni koji su najteže stradali bez obzira na dob.

Osvrnuo se potom i na mogućnost preživljavanja bez hrane i vode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bez hrane mogu preživjeti dosta dugo, 3-4 tjedna, bez vode 100 sati (mada negdje u literaturi govore o tjedan dana), ali to dosta ovisi o temperaturi okoline. Ako je pacijent na suncu onda je to kraće, ali ako je hladnije, vlažno, onda malo duže. Zato je prisutna pothlađenost u ovom slučaju", kaže.

"Što se tiče tjelesne temperature ne može se znati kojom se brzinom gubi tjelesna temperatura jer ona ovisi o dosta faktora, ali ako tjelesna temperatura padne ispod 28 stupnjeva onda pacijent ulazi u tešku hipotermiju i vitalno je ugrožen. Dolazi do usporavanja rada srca, usporavanja frekvencije disanja, srčanih aritmija i letalnog ishoda", pojasnio je potom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći pak o protokolu spašavatelja govori da idu po protokolu procjene stanja pacijenta. "Tu je ABCD pristup - A dišni put, B disanje, C cirkulacija i D stanje svijesti. Brzim pregledom se procjeni o kakvim ozljedama se radi i imobilizira se pacijent.

Ako se sumnja na pothlađenost, što se u ovom slučaju svakako mora, onda se pacijentu uz kisik daje I.V. primjena zagrijane infuzije. Sprječava se dalji gubitak topline (dekom ili folijom) i u vozilu HMP skida lagano mokra odjeća. Pritom je zabranjeno trljanje kože", zaključuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, kako prenose svjetski mediji, navodno je 2010. godine, 27 dana nakon potresa na Hitiju, u ruševinama pronađen živ muškarac. Osim toga, tri godine kasnije, u ruševinama jedne tvornice u Bangladešu nakon 17 dana izvučena je živa žena.

Podsjetimo, u broj žrtava u Turskoj i Siriji popeo se na 19,823 osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo