Još se analiziraju poruke govora ruskog predsjednika Vladimira Putina izrečene u ponedjeljak, 9. svibnja, na proslavi Dana pobjede u Drugom svjetskom ratu. Uoči tradicionalne vojne parade na Crvenom trgu u Moskvi, Putin je održao govor koji se zbog ruske agresije na Ukrajinu iščekivao s nestrpljenjem i zebnjom. Ključno što je Putin izrekao jest da je NATO svojim dolaskom na njene granice prisilo Rusiju na "specijalnu vojnu operaciju" u Ukrajini.
Pritom je iznova uspostavio povijesnu analogiju između borbe s nacistima u Drugom svjetskom ratu i sadašnje borbe s - kako Kremlj tvrdi - "nacistima" koji vode Ukrajinu. Blic je sažeo osvrte vodećih zapadnih medija na Putinov govor.
Washington Post: Putin ne zna kako izaći iz gliba
Uvijek grandiozna i fašistička, proslave Dana pobjede u Moskvi bila je u ponedjeljak suzdržanija nego inače, a uobičajeni prelet vojnih aviona je otkazan zbog "vremenskih prilika", iako je nebo bilo vedro - piše Max Boot u osvrtu Washington Posta. Putin je - navodi dalje - bio prkosan ali suzdržan, pokušavajući prikazati ničim isprovocirani napad na Ukrajinu kao preventivni odgovor na ukrajinsku invaziju na Rusiju koja se navodno pripremala.
"Bilo je smiješno i patetično – ali i neobično uvjerljivo", piše Boot dodajući da je bilo mnogo rasprava oko Putinove racionalnosti jer je napad s tako malo vojske bio "čin ludila". No, dokazi sugeriraju da Putin nije lud, iako je izoliran i sklon pogrešnim procjenama.
"Izgleda da Putin shvaća kad rat ne ide po njegovom pa je stoga odlučio povući vojsku iz okolice Kijeva, umjesto da riskira njihovo uništenje", piše komentator Washington Posta.
'Rusija plaća strašnu cijenu za neznatne dobitke'
On nadalje ističe da Putinu "ponestaje opcija".
"Rusija je platila strašnu cijenu za neznatne dobitke, a dok Rusija slabi Ukrajina postaje sve jača. (…) Putin je sada u strateškoj dilemi koja je poznata Amerikancima nakon naših neuspješnih ratova u Vijetnamu, Afganistanu i Iraku – samo mnogo puta gore", piše.
Ističući kako je potreban novi lider da izvuče naciju iz takvog gliba, komentator Washington Posta sugerira da bi Zapad trebao signalizirati ruskim silovikijima (ruskim dužnosnicima koji su u politiku došli iz obavještajnih službi) da se, ako žele ponovno živjeti dobro, trebaju riješiti Putina i izaći iz Ukrajine.
"Ali, Putin drži vlast čeličnom šakom više od 22 godine i nema razloga očekivati da će uskoro biti svrgnut. To znači da je najvjerojatniji ishod u Ukrajini još jedan zamrznuti konflikt", zaključio je kolumnist Washington Posta.
Guardian: Gledao je kako da osnaži domaći front
Guardian u uredničkom osvrtu piše da je Putin, s obzirom da mu ne ide na bojišnici u Ukrajini, u svome govoru nastojao učvrstiti domaću bojišnicu. Neuspjeh strategije Kremlja i poniženje nanijeto ruskim snagama pokrenuli su spekulacije da će Putin iskoristiti svoj tradicionalni govor da još više eskalira situaciju. Umjesto toga, ruski predsjednik je gledao kako da osnaži domaći front, koji se do sada držao relativno tiho uslijed kombinacije represije i propagande.
A Putinove tvrdnje da Kijev želi nabaviti nuklearno oružje i da zapad planira invaziju na Krim, Guardian je opisao "sumorno predvidljivima i već viđenima". No, neobično je što se Putin u govoru osvrnuo na ruske gubitke u Ukrajini, jer Moskva od ožujka nije objavila informaciju o broju svojih ubijenih, ranjenih i zarobljenih vojnika. U pitanju su, piše Guardian, vjerojatno deseci tisuća. Priznajući “nenadoknadive gubitke za rodbinu i prijatelje" Putin je obećao pomoć obiteljima poginulih i ranjenih što u kombinaciji s neuspjehom u mobilizaciji pričuvnog sastava možda signalizira preokupaciju javnim moralom u vezi rata koji je već trebao biti okončan - piše Guardian.
New York Times: Bez pobjede na Dan pobjede
U komentaru New York Timesa ističe se da je Putin pokušao kanalizirati ruski ponos iz Drugog svjetskog rata u podršku invaziji na Ukrajinu. Suprotno očekivanjima, Putin nije objavio masovnu mobilizaciju niti eskalaciju rata, nego se isključivo obraćao domaćoj javnosti i nije pokušao prikazati ijedan dio invazije kao pobjedu što je, piše isti list, signal da rat vjerojatno neće uskoro okončati.
Kremlj je rat u Ukrajini označio kao nastavak ruske borbe protiv zla u Drugom svjetskom ratu. Putin se više puta vraćao na lažnu tvrdnju da ukrajinsku vladu vode nacisti koji ugnjetavaju i čak provode "genocid" nad ljudima diljem Ukrajine koji govore ruski. To je laž za koju vojni analitičari kažu da je potkopala rusku invaziju, s ruskim vojnicima iznenađenima što nisu bili dočekani kao oslobodioci. Osvrt u New York Timesu završava riječima ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je u ponedjeljak rekao da je "Putin luđak" koji "ponavlja užasne zločine Hitlerovog režima" te je stoga "osuđen na propast".