Zapadni dužnosnici pokušavaju iza kulisa osmisliti plan kako spriječiti kaos i paniku u svojim matičnim državama u slučaju da Rusija doista baci nuklearnu bombu u Ukrajini ili u njezinoj neposrednoj blizini, piše list The Guardian.
Upućeni izvor potvrdio je da međunarodni dužnosnici preispituju planove za pružanje hitne potpore i umirivanje stanovništva koje strahuje od nuklearne eskalacije.
Vlade su uključene u takozvano "razborito planiranje niza mogućih scenarija", izjavio je taj zapadni dužnosnik pod uvjetom da ostane anoniman.
Javne informativne kampanje, pa čak i školske vježbe o tome kako preživjeti nuklearni rat, bile su značajka hladnoga rata. Međutim, te su kampanje postale predmet kritike i parodije zbog sugestije da bi bilo moguće preživjeti sveopći nuklearni sukob.
U ovom slučaju fokus bi trebao biti na sprječavanju javne panike u smislu masovne kupnje ili napuštanja gradova zbog straha od nekontrolirane nuklearne eskalacije.
Putin zbog neuspjeha osnažio nuklearnu retoriku
Budući da Moskva od rujna trpi neuspjehe na bojnom polju u Ukrajini, Vladimir Putin pojačao je nuklearnu retoriku i nedavno kazao da će upotrijebiti "sva raspoloživa sredstva" za obranu ruskog teritorija.
Taj zapadni dužnosnik istaknuo je da su komentari ruskog predsjednika o nuklearnoj uporabi "duboko neodgovorni" i da niti jedna druga zemlja ne govori o nuklearnom oružju.
Krajem prošlog mjeseca, Jake Sullivan, američki savjetnik za nacionalnu sigurnost, izjavio je da će Moskva pretrpjeti "katastrofalne posljedice" ako pokuša razmjestiti taktičko nuklearno oružje, i to snage šest ili sedam eksplozija u Hirošimi.
Zapad ne želi objasniti kako bi mogao odgovoriti Rusiji kako bi namjerno sačuvao dvosmislenost, odnosno nije jasno što bi to točno države s nuklearnim naoružanjem mogle poduzeti u slučaju takvog ruskog napada.
Međutim, dođe li do toga, kako bi se izbjegla brza eskalacija, očekuje se da bi svaki početni odgovor ipak bio nenuklearan.
Većina stručnjaka misli da Putin blefira
Naime, u četvrtak je i francuski predsjednik Emmanuel Macron potvrdio da ne bi naredio sličnu odmazdu kada bi došlo do ruskog nuklearnog napada u Ukrajini. Rekao je da temeljni interesi zemlje "uopće ne bi bili izravno pogođeni ako bi, na primjer, došlo do balističkog nuklearnoga napada u Ukrajini, u regiji".
Ranije ovog tjedna, Jeremy Fleming, šef špijunske agencije GCHQ, naglasio je da nije vidio nikakav znak da se Rusija priprema koristiti taktičko nuklearno oružje u ili oko Ukrajine.
Posao njegove agencije je pomoći u praćenju kretanja ruske vojske i odgovoriti pokušava li njezina vojska upariti nuklearnu bojevu glavu s konvencionalnim projektilom.
Stručnjaci općenito vjeruju da Putin blefira, da pokušava izazvati strah i nesigurnost na Zapadu, i to s ciljem da se SAD ili NATO ne umiješaju u rat i izravno stanu na stranu Ukrajine.