Svi novi regruti koji se pridružuju najzloglasnijoj ruskoj paravojnoj skupini, plaćeničkoj Wagner grupi, daje se na potpis ugovor u kojemu među stalim stoji da pristaju boriti se na teritorijama Poljske i Litve, zemalja članica NATO-a - piše Daily Mail pozivajući se na ukrajinski Nacionalni centar otpora.
Nakon propale pobune šefa Wagnera, Jevgenija Prigožina, wagnerovci su staionirani u Bjelorusiji i sada ih obučavaju instruktori bjeloruske vojske.
Moraju pristati ratovati i na teritoriju NATO-a
Otkako je propala Prigožinova pobuna i marš na Moskvu, plaćenici Wagnera smješteni su u terenskim kampovima bjeloruske vojske. No, ukrajinski izvori tvrde da Wagner regrutira nove borce u Bjelorusiji nastojeći povećati svoje redove u pripremi za buduća ratna djelovanja, potencijalno i na teritoriju NATO-a. Navodno je oko 5000 pripadnika Wagnera smješteno u Bjelorusiji.
Novoregrutirani plaćenici moraju pristati ''sudjelovati u neprijateljstvima na teritoriju susjednih zemalja Bjelorusije, posebno Poljske i Litve'', navodi se.
Litva je proglasila Wagner terorističkom organizacijom, a poljski ministar obrane Mariusz Błaszczak obećao je 18. srpnja pojačati svoju granicu s dvije dodatne vojne brigade zbog prisutnosti Wagner grupe u susjednoj Bjelorusiji.
Suwalki koridor je najopasnije mjesto na svijetu
Granica između Poljske i Litve naziva se 'najslabijom karikom' NATO-a, piše Daily Mail. Suwalki koridor je pojas od stotinjak kilometara koji ima veliku stratešku važnost za NATO i EU, ali i za Rusiju. Za Zapad, to je jedina kopnena poveznica s tri bivše sovjetske baltičke republike – Litvom, Latvijom i Estonijom – koje se smatraju ranjivima ako se napetost između istoka i zapada dodatno pogorša. Za Rusiju bi kontrola nad tim koridorom omogućila kopnenu vezu između baltičke eksklave Kalinjingrada, glavne baze Putinove baltičke flote, i glavnog ruskog saveznika Bjelorusije.
Ruski pričuvni general-pukovnik Andrej Kartapolov, predsjednik odbora za obranu ruskog parlamenta, rekao je ranije ovog mjeseca da bi Wagnerove snage mogle biti raspoređene na koridoru Suwalki.
''Ako se nešto dogodi, Suwalki koridor nam je jako potreban. Udarna snaga [Wagner grupa u Bjelorusiji] spremna je zauzeti ovaj koridor za nekoliko sati', kazao je Kartapolov.
Rusi spremaju udar na 'Ahilovu petu' NATO-a?
Taj bi plan uključivao zauzimanje rijetko naseljenog područja koje se smatra 'Ahilovom petom NATO-a'. Budući da bi mogao biti prva točka kontakta u Trećem svjetskom ratu, koridor je označen kao ''najopasnije mjesto na Zemlji'. Stoga se Poljska ubrzano naoružava, a Njemačka će za stalno rasporediti 4000 vojnika u Litvi. Ujedno, NATO ojačava prisutnost u baltičkim državama.
Inače, šef Wagner grupe, Prigožin, u petak je navodno uslikan u Sankt Petersburgu na summitu Rusije i afričkih čelnika. Prigožin je viđen uz čovjeka za kojeg se smatra da je član izaslanstva Srednjoafričke Republike na summitu, gdje se mnoštvo afričkih čelnika sastaje s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Prigožinova nazočnost na ruskom summitu afričkih čelnika svakako bi mogli imati smisla, s obzirom na opsežan operativni opseg Wagnerove skupine u nizu afričkih zemalja, uključujući Srednjoafričku Republiku, Libiju, Mali, Sudan, Mozambik i Burkinu Faso. Pretpostavlja se da djeluju i u Nigeru, gdje je u srijedu predsjednička garda izvela puč.
Wagnerovi ciljevi razlikuju se u svakoj regiji, ali gotovo bez iznimke uključuju jačanje vojnih snaga preferiranih režima Kremlja u Africi isporukom oružja i obukom te pružanjem dodatnih sigurnosnih usluga. Zauzvrat, Rusija dobiva pristup prirodnim resursima, mogućnostima ulaganja i geopolitičkom utjecaju, piše Daily Mail.
POGLEDAJTE VIDEO: Zapadni saveznici uznemireni zbog dugo najavljivanih vježbi Rusije i Bjelorusije