Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić odbacio je u subotu tvrdnje kako Srbija ne testira dovoljno na koronavirus, ustvrdivši da je testirano više nego u svim ostalim državama nekadašnje Jugoslavije zajedno.
Sjeverna Makedonija testirala je 64.000 ljudi, BiH 97.000, Hrvatska 82.000. Srbija 428.000. Bugarska, koja je iste veličine i uz to članica EU-a - 147.000, a Mađarska koja je veća od Srbije 281.000, rekao je Vučić novinarima na vojnom aerodromu u Batajnici tijekom predstavljanja bespilotnih letjelica Vojske Srbije nabavljenih od Kine.
'Testovi su Srbiju koštali 50 milijuna eura'
On je naveo da su samo četiri zemlje u Europi - Njemačka, Austrija, Švicarska i Italija - testirale više stanovnika od Srbije, razmjerno broju stanovnika. Vučić je rekao da su Srbiju testovi koštali 50 milijuna eura, uključujući i laboratorijski rad.
04.04.2020., Zagreb - Nastavni zavod za javno zdravstvo "dr. Andija Stampar" uveo je "drive in" dijagnostiku koronavirusa kako bi se ubrzalo dijagnosticiranje i povecao broj testiranih osoba. Osobe pri ovom testiranju ne izlaze iz automobila, što povecava razinu sigurnosti osobe koja se testira i zdravstvenog djelatnika.
"Imamo ih još 300.000, pa vidite koliko je to, to je još 30 milijuna", naglasio je Vučić, navodeći da testiranje na osobni zahtjev u Srbiji košta 50 eura, a Hrvatskoj više od 200 eura.
Vučić je ocijenio da se pokazuju znaci stabiliziranja stanja u Novom Pazaru, jednom od žarišta koronavirusa, gdje je, po njegovim riječima, u petak bilo 205 hospitaliziranih, a petero pacijenata je umrlo. U subotu u covid bolnici ih je 183, a preminule su još dvije.
'Podići ćemo veliku bolnicu koja će stalno raditi'
Zdravstvene vlasti u Srbiji prijavile su u petak 11 žrtava infekcije covid-19, što je najveći broj umrlih u jednom danu od početka epidemije 6. ožujka, a potvrđeno je još 309 slučajeva koronavirusa. Zbog pogoršane epidemiološke situacije izvanredne mjere proglašene su u Beogradu, te u još sedam gradova.
30.04.2020., Krnjesevci, Srbija - Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vucic, veleposlanik Kraljevine Norveske Jorn Eugen Erling Gjelstad i sef Delegacije EU u Srbiji veleposlanik Sem Fabrizi prisustvovali su primopredaji medicinske opreme neophodne za borbu protiv zarazne bolesti COVID-19, koju Kraljevina Norveska i Europska unija doniraju Republici Srbiji.
Srbijanski predsjednik je naveo da su tijeku pregovori da se podigne "velika bolnica koja će stalno raditi" koja bi mogla biti glavna privremena bolnica za mogući sljedeći val korone, ali i trajati sljedećih 30 godina.
"Ako nas virus ovako bude mučio i ako nas ovako muči tijekom ljeta, tko zna što će biti na jesen", rekao je Vučić.
'Ovo kao da se komunizam vratio na mala vrata - državo daj i plati. Odakle?'
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio je da će od ponedjeljka u sportskoj dvorani Arena biti otvorena privremena covid bolnica s 500 kreveta i svim uvjetima za prijem oboljelih od koronavirusa.
Komentirajući ekonomsku situaciju u zemlji, Vučić je rekao kako je Srbija "jedina zemlja kojoj MMF nije spustio prognozu rasta", a na pitanje o mogućim dodatnim mjerama potpore gospodarstvu, poručio kako "država nije ćup iz kojeg možete uzimati koliko hoćete".
"Ovo kao da se komunizam vratio na mala vrata - državo daj i plati. Odakle?", upitao je Vučić, naglasivši kako država nema više novca za davanje, jer bi to povećalo javni dug. "Obećao sam građanima da javni dug neće ići iznad 60 posto BDP-a", rekao je srbijanski šef države.
Prema posljednjim službenim podacima Uprave za javni dug Ministarstva financija od 31. ožujka udio duga je 51,9 posto BDP-a.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.