STRATEŠKA GREŠKA /

Vojni stručnjaci se slažu: 'Putin je izgubio ključnu bitku! Sad im ne pomažu ni dronovi ni dalekometni projektili'

Image
Foto: Profimedia

Bez nadmoći u zraku, Moskva ne može zaustaviti ofenzivu Kijeva niti precizno ciljati, oslanjajući se na dronove i projektile

18.10.2022.
8:17
Profimedia
VOYO logo

Ruska invazija na Ukrajinu suočila se s nizom problema, od loše koordinacije do nemotiviranih vojnika, ali zapadni vojni dužnosnici napominju da se ključna greška dogodila već u prvim danima rata - neuspjeh u uspostavi kontrole nad ukrajinskim nebom, piše Wall Street Journal.

Bez nadmoći u zraku, Rusija nije bila u mogućnosti zaustaviti ukrajinske napade na svoje vojnike topničkim raketnim sustavima HIMARS i drugim oružjem koje je Ukrajini isporučio SAD. Ukrajinske snage iskoristile su tu ograničenu sposobnost Rusije oslobodivši stotine četvornih kilometara teritorija od početka rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'ONI ŽELE PANIKU I KAOS' /

Rusi ispalili 75 projektila na Ukrajinu, koristili su i iranske dronove: 'Kukavice se bore protiv igrališta, djece i ljudi'

Image
'ONI ŽELE PANIKU I KAOS' /

Rusi ispalili 75 projektila na Ukrajinu, koristili su i iranske dronove: 'Kukavice se bore protiv igrališta, djece i ljudi'

Slabosti ruske zračne strategije

Rusija je na te ukrajinske uspjehe na bojištu reagirala pokretanjem smrtonosnih napada na civilne ciljeve korištenjem projektila i bespilotnih letjelica. No čak i ti udari odaju slabost u zračnoj strategiji Moskve, tvrde zapadni vojni analitičari, jer se mora oslanjati na dronove, a ne na borbene zrakoplove u strahu da će biti oboreni.

"Neuspjeh u postizanju zračne nadmoći jedna je od odlučujućih stvari koje su Rusiju koštale prednosti u ovome ratu", rekao je Jakub Janovski, vojni analitičar iz Oryxa, neovisnog tima analitičara koji prati obavještajne podatke iz otvorenih izvora o tehničkim gubicima tijekom rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sredine svibnja ruski su gubici u Ukrajini pali na manje od 10 zrakoplova i helikoptera tjedno, u usporedbi s više od 60 tjedno koliko su ih gubili početkom ožujka.

Ukrajina se brzo pregrupirala

Kada je Rusija pokrenula invaziju, vojni stručnjaci s obje zaraćene strane pretpostavljali su da će Moskva ciljati ukrajinsku protuzračnu obranu i raditi na njenom brzom eliminiranju prije nego što krene dalje. To je bio pristup koji su američke snage imale u oba Zaljevska rata i u Libiji, jer pomaže u zaštiti napadačkih zračnih posada i kopnenih ili pomorskih snaga koje podržavaju zrakoplovi. Ali nakon nekih početnih uspjeha Rusije u napadima na ukrajinske protuzračne sustave i komunikacije, Kijev se pregrupirao i uspio osujetiti ruske zračne napade. Do početka ožujka Ukrajina je obarala sve veći broj ruskih zrakoplova i helikoptera. Ukrajinske zračne snage, unatoč prvim gubicima, nastavile su letjeti i borile se s ruskim pilotima.

Kao rezultat tog oklijevanja zračnih snaga, ruske kopnene trupe bile su izložene napadima ukrajinskih zrakoplova, bespilotnih letjelica i topništva. Sposobnost Ukrajine da zaštiti svoju protuzračnu obranu u prvim tjednima rata svrstava se, uz obranu Kijeva, u glavna postignuća koja su ukrajinskoj strani omogućila da zadrže kontrolu nad većim dijelom zemlje unatoč nemilosrdnim ruskim napadima, kažu analitičari.

Ukrajinci tuku Ruse 'njihovim' oružjem

"Ukrajinci su u daleko boljoj poziciji nego što bi bili da su Rusi ostvarili zračnu nadmoć", smatra Douglas Barrie, viši suradnik za vojni zračni prostor na Međunarodnom institutu za strateške studije u Londonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od ukrajinske borbe protiv ruskih kopnenih snaga, koja je od početka bila uvelike potpomognuta doniranim zapadnim oružjem, njezina protuzračna obrana uvelike se oslanjala na sustave iz sovjetske ere koje je Ukrajina održavala i poboljšavala tijekom protekla tri desetljeća. Time je još veći ruski neuspjeh da onesposobi te sustave jer Moskva koristi istu opremu, uključujući S-300 dalekometne projektile zemlja-zrak ili SAM-ove te manje mobilne lansere Buk i Tor, kažu analitičari.

''Kada se Sovjetski Savez raspao, Ukrajina je imala jako puno tih sustava u odnosu na veličinu svoga teritorija i u usporedbi sa standardima zemalja NATO-a'', kaže Mikola Bjeliskov, znanstveni suradnik na ukrajinskom Nacionalnom institutu za strateška pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zasluge američkih obavještajnih službi

On kaže da je Ukrajina uspjela sačuvati svoju protuzračnu obranu i dio svojih zračnih snaga premještanjem zrakoplova i obrambenih sustava s njihovih uobičajenih lokacija. Zasluge pripisuje i američkim obavještajnim službama koje su uoči ruske invazije Ukrajini dale dovoljno upozorenja da zaštiti svoju opremu. Ti su obavještajni podaci pomogli Ukrajini postaviti opremu tamo gdje bi najviše bila od koristi, rekao je.

"Rusija je bombardirala aerodrome i SAM radare, ali napadi nisu bili uspješni", dodao je Bjeliskov.

Douglas Barrie kaže da ruske snage u početku invazije također nisu pokrenule naknadne napade na raketne baterije, radarske instalacije ili zapovjedno-kontrolne centre kako bi bile sigurne da su ih onesposobile, što je, primjerice, standardna praksa NATO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imat će jednu od najboljih protuzračnih obrana

Ukrajina, koja ima puno manje zrakoplova od Rusije, također leti oprezno i ​​pretrpjela je gubitke. Ali potpora lokalnog stanovništva, opsežna uporaba bespilotnih letjelica i pristup podacima američkih obavještajnih službi pomogli su joj da nadoknadi nedostatak nadmoći u zraku. Osim toga, ruske snage u Ukrajini imaju ograničenu sposobnost obaranja ukrajinskih zrakoplova, što ovima daje više prostora za djelovanje. Ukrajinski zrakoplovi nedavno su napadali rusku protuzračnu obranu na teritoriju koji kontrolira Moskva, piše Wall Street Journal.

Sada je Moskva zamijenila pilotirane borbene zrakoplove projektilima i bespilotnim letjelicama — uključujući veliki broj onih koje joj je isporučio Iran — za udare duboko u ukrajinskom teritoriju. No, mnogi od tih udara bili su loše ciljani, što je rezultiralo velikim brojem poginulih i ranjenih civila. Kao odgovor, članice NATO-a u srijedu su obećale dati Kijevu dodatne sustave i stvoriti sveobuhvatnu mrežu protuzračne obrane. Kada taj tehnički složeni posao bude dovršen, Ukrajina bi mogla imati jednu od najnaprednijih protuzračnih obrana u Europi, kažu vojni dužnosnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rat u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike