Robert Mugabe, prvi čelnik Zimbabvea nakon neovisnosti, umro je u dobi od 95 godina, objavili su mediji pozivajući se na obitelj. Mugabe je umro nakon dugotrajne borbe s bolešću, navela je obitelj. U studenome 2017. Mugabea je u državnom udaru svrgnula vojska nakon što je tri desetljeća bio na vlasti.
Mugabe se u politiku uključio ranih šezdesetih s agendom borbe za jednaka prava crnačke većine u ovoj afričkoj državi.
Sudjelovao je u osnivanju političke stranke ZANU (Zimbabwe African National Union), zbog čega je desetak godina proveo po zatvorima. Nakon otpuštanja iz zatvora, odlazi u Mozambik, gdje se priključuje oružanom krilu ZANU-a te se s vremenom probija do pozicije zapovjednika.
Jednopartijska diktatura
Ubrzo je buknuo Rodezijski građanski rat protiv bjelačke manjine, koji je pobunjenička koalicija dobila a država promijenila ime u Zimbabve. 1980., održali su se izbori, na kojima je Mugabe izabran za prvog premijera nezavisnog Zimbabvea. 1987. u Zimbabveu su se dogodile su ustavne promjene kojima su ovlasti predsjednika ojačane iz pukih ceremonijalnih u izvršne. Mugabe ubrzo postaje predsjednikom a država de facto jednopartijskom diktaturom, piše HRT.
U samom Zimbabveu mišljenja o Mugabeu su podijeljena. Dok ga jedni smatraju osloboditeljem i narodnim herojem, drugi smatraju da je uništio perspektivu ove afričke države.
U studenom 2017., Nacionalna Vojska Zimbabvea, izdala je priopćenje da su predsjednik Mugabe i njegova žena Grace uhićeni te da se nalaze u kućnom pritvoru. Nedugo potom, vojska je preuzela kontrolu nad državnom televizijom, odakle je u 4 sata ujutro izdano priopćenje da su se odlučili na intervenciju jer smatraju da se "država potkopava", osnosno zloupotrebljava.
Vojni udar mnogi su stanovnici pozdravili pjesmom i plesom na ulicama
Uzrok nezadovoljstvu bilo je Mugabeovo svrgavanje dotadašnjeg podpredsjednika Emmersona Mnangagwea, u korist Mugabeove 40 godina mlađe žene Grace Mugabe, čime se zamjerio utjecajnim ratnim veteranima i vojnom establišmentu.
Vojni udar mnogi su stanovnici pozdravili pjesmom i plesom na ulicama. Mugabe je pak pristao otići s vlasti ukoliko mu se dozvoli da "umre u Zimbabveu", što je odobreno od strane nove vlasti, piše HRT.