Virolozi su zabrinuti zbog pojave još jedne podvarijante Omikrona koja se brzo širi, a nazvali su je Kentaur, prema biću iz grčke mitologije – pola čovjek, pola konj.
Podvarijanta BA.2.75 prvi je put otkrivena u Indiji početkom svibnja, a zaraznija je od ekstremno prenosive varijante BA.5 te, kako pokazuje situacija na terenu, brzo istiskuje prethodnu podvarijantu Omikrona BA.2 u mnogim zemljama, piše Guardian.
BA.2.75 je otkrivena u desetak zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD, Australiju, Njemačku i Kanadu.
U Hrvatskoj je posljednjih tjedana također zabilježen porast broja novozaraženih, no kako su izvijestili iz HZJZ-a, kod nas su podvarijante BA.4 i BA.5 zastupljene u 15 posto uzoraka poslanih na sekvenciranje u europski laboratorij. No, vjerojatno nećemo trebati dugo čekati da BA.2.75 stigne i kod nas, pogotovo zbog toga što je turistička sezona, a fluktuacija ljudi iz inozemstva je velika.
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) označio je BA.2.75. početkom srpnja "varijantom pod nadzorom" što znači da postoje neki pokazatelji da bi mogla biti prenosivija ili povezana s težim oblikom bolesti, ali još nema dovoljno dokaza za procjenu ozbiljnosti.
Kombinacije mutacija
Ipak, od kad se pojavila u Velikoj Britaniji, broj novozaraženih u velikom je porastu pa u toj zemlji pozivaju sve one, a to je gotovo tri milijuna odraslih, koji nisu primili niti jednu dozu cjepiva protiv Covida, da se cijepe.
Virologe zabrinjava veliki broj Kentaurovih mutacija u odnosu na BA.2.
„To bi moglo značiti da je virus još više evoluirao. Nije toliko stvar u određenim mutacijama, već u njihovom broju, odnosno kombinacijama“, rekao je dr. Tom Peackok, virolog s Imperial Collegeu u Londonu, koji je prvi identificirao omikron kao potencijalno opasnu varijantu u studenom 2021.
Dr. Griffin je još jednom naglasio impresivnu sposobnost koronavirusa da se prilagođava promjenama na proteinu šiljka – dijelu koji koristi za inficiranje stanica, a na kojem se temelji većina cjepiva protiv Covida.
„U ovo doba lani mnogi su bili uvjereni da Delta varijanta predstavlja evolucijski vrhunac virusa, ali pojava omikrona i veliki porast varijabilnosti kao i izbjegavanje antitijela znak je da ne možemo za Covid imati plan praćenja kao i za gripu, kad govorimo o evoluciji virusa“, kazao je Griffin.
Dodatne mjere
Pojašnjava da dugoročno, osim cjepiva, planovi trebaju uključivati dodatne mjere za sprječavanje infekcija i reinfekcija.
"To uključuje stvaranje okruženja otpornih na infekcije kroz poboljšanu ventilaciju, filtraciju ili sterilizaciju zraka u zatvorenom prostoru, testiranje i razdoblja izolacije koja će zapravo smanjiti prijenos virusa", rekao je.
Nova cjepiva, prilagođena omikronu, još nisu registrirana ni u Europi ni u SAD-u.