Od 193 zemalja članica UN-a, za priznanje je glasalo njih 138, protiv je bilo devet, a suzdržana je bila 41 članica - među njima i Hrvatska. Protiv rezolucije da Palestina dobije status države nečlanice promatrača bez prava glasa izjasnili su se Izrael, SAD, Kanada, Češka, Panama, Maršalski Otoci, Mikronezija, Nauru i Palau.
Odmah nakon izglasavanja, palestinska zastava je raširena po podu iza delegacije te zemlje u sali Opće skupštine.
Palestinski dužnosnici su povodom izglasavanja statusa u UN-u prekinuli održavanje nastave u školama, a radno vrijeme u javnoj upravi skratili na pola. Slavilo se uz vatromet i ples, a zajedno su slavili pripadnici suprostavljenih Hamasa i Fataha, javlja AP.
Ipak, prava neovisnost je za Palestince još daleka: Izrael još kontrolira Zapadnu obalu, istočni Jeruzalem i ulaz u Gazu. Također, Palestinci ne kontroliraju svoje granice, zračni prostor i trgovinu, imaju odvojene uprave u gazi i Zapadnoj obali, te nemaju službenu vojsku ni policiju.
Inače, državna tajnica SAD-a Hillary Clinton je nakon izglasavanja kazala kako je to 'nesretna i kontraproduktivna' odluka. "Mi smo bili jasni da samo kroz direktne pregovore među stranama Palestinci i Izraelci mogu postići mir koji obje strane zaslužuju. Dvije države za dva naroda s vlašću, održiva nezavisnost Palestine, koja postoji jedna pored druge u miru i sigurnosti s židovskim i demokratskim Izraelom", kazala je Clinton.
Sa statusom 'promatračke države nečlanice' Palestina će se moći obratiti Međunarodnom kaznenom sudu u vezi s izraelsko-palestinskim sukobom.