Iz naftne platforme Deepwater Horizon, koja je iz nepoznatih razloga prošli tjedan eksplodirala i potonula u Meksičkom zaljevu, svaki dan u more istječe oko 159.000 litara nafte (1000 barela). Američki dužnosnici razmatraju kontrolirano zapaljivanje naftne mrlje koja se širi oko mjesta potonuća platforme.
Kako prenosi BBC, službenik američke obalne straže je izjavio da ako se izlijevanje naftne iz potonule platforme ne zaustavi uskoro, moguće je da to bude najgori naftni izljev u američkoj povijesti.
Admiralka Mary Landry, koja nadzire čišćenje mora, tvrdi da bi mini-podmornice na daljinsko upravljanje koje zatvaraju rupe na izvoru nafte mogle to raditi još mjesecima.
Iako je zatražena istraga o eksploziji zbog koje je naftna platforma potonula u more, još se ne zna pravi uzrok. Doznaje se da se 11 radnika s platforme još uvijek vode kao nestali, no pretpostavlja se da nisu preživjeli.
Curenje nafte otkriveno je tek četiri dana nakon eksplozije platforme. Zbog kasnog otkrivanja naftna mrlja je sada opsega 970 kilometara i prekriva 74.100 kvadratnih kilometara.
Britanska naftna kompanija British Petrol, koja je suupravitelj platforme, kaže kako radnici nisu uspjeli na vrijeme aktivirati uređaj za zaustavljanje curenja nafte u hitnim slučajevima.
Admiralka Landry rekla je kako Obalna straža razmatra kontrolirano paljenje nafte koja je skupljena specijalnim kranom na površini. Takvo paljenje pokazalo se učinkovitim jer bi kran koji bi skupljao naftu spalio 50 do 95 posto nafte. ''Mana takvoj akciji je gusti, crni dim'', rekla je Landry.
Landry je rekla kako treba uzeti u obzir mogućnost da će se naftna mrlja proširiti do obale Louisane. U tom slučaju došlo bi do velike eko-ktatstrofe, jer se u Luisiani nalaze velike močvarne površine koje su stanište brojnim vrstama ptica i riba.
Naftna mrlja trenutno se nalazi oko 32 kilometra od obale Lousiane, ali smjer puhanja vjetra ukazuje na to da neće stići do obale prije subote.
Prethodni članak:
arti-201004220966006