http://danas.net.hr/svijet/page/2010/02/27/0057006.htmlU glavnom gradu Santiagu zgrade su se tresle čak minutu i pol. Mnoge su srušene, a uništena je i povijesna jezgra grada. U nekim dijelovima grada nestalo je struje, prekinute su telefonske veze i internet veze, zbog čega je otežana komunikacija, što stvara dodatnu paniku. Nacionalna televizija i brojne radiopostaje tijekom potresa ostale su bez signala.
Zračna luka u glavnom gradu je zatvorena, urušio se i most na autocesti, a na cestama su se otvorile pukotine.
Novoizabrani čileanski predsjednik Sebastian Pinera potvrdio je da je potres nanio ozbiljnu štetu infrastrukturi.
"Najjači potres u posljednjih 30 godina snažan je udarac za Čile", rekao je Pinera koji će aktualnu predsjednicu Michelle Bachelet zamijeniti 11. ožujka.
Dužnosnici očekuju da će broj mrtvih rasti, jer su mnogi ljudi još zarobljeni pod ruševinama, ali napominju da je u Čileu gradnja mnogo čvršća i protupotresna nego što li je, primjerice, na Haitiju gdje je mnogo slabiji potres usmrtio najmanje 200 tisuća ljudi. Tsunami uzrokovan snažnim potresom najprije je pogodio otok Juan Fernandez. Materijalna šteta je velika, tri osobe su poginule, a desetak ih se vodi nestalima.
Plimni val je u subotu navečer pogodio je znameniti Uskršnji otok i obalu otočja Marquesas u Francuskoj Polineziji. Sirene koje upozoravaju na opasnost oglasile su se i na Havajima, gdje je evakuiran dio stanovništva koji živi uz obalu. Prvi valovi koj su zapljusnuli obalu bili su relativno mali.
Upozorenje niske opasnosti od tsunamija dano je za obale Kalifornije Aljaske, Australije, Novog Zelanda i Japana.
Europska unija spremna je pomoći žrtvama potresa u Čileu, izjavila je u visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnost Catherine Ashton. Pomoć Čileu obećao je i SAD.
Čile na jednom od najaktivnijih seizmičkih područja na Zemlji
Čile je smješten na jednom od najaktivnijih seizmičkih područja na svijetu, na mjestu gdje se susreću dvije velike tektonske ploče koje izazivaju potrese magnitude 8 Richtera svakih deset godina, rekao je Ronaldo Armijo s pariškog instituta za geofiziku (IPGP). Površina Zemlje podijeljena je na tektonske ploče koje se kreću. U brojnim obalnim područjima oceanske ploče klize ispod kontinentalnih. Taj se proces uranjanja, ili potonuća jedne ploče pod drugu naziva subdukcija. Takva su područja najizloženija seizmičkim opasnostima i tsunamijima, naglasio je u subotu Armijo, stručnjak za tektoniku na IPGP-u.
"Čile je jedinstveni prirodni laboratorij za proučavanje potresa, tako je velika brzina kretanja ploča", dodao je taj znanstvenik čileanskog podrijetla.
Čile je pogodio potres najjače magnitude ikada zabilježene, 9,5 Richtera, 22. svibnja 1960. godine. Tada je prekinut više od tisuću kilometara dug dodir između dviju ploča ispod Čilea, oceanske ploče Nazca i južnoameričke ploče. Taj je potres izazvao tsunami čije se razaranje osjetilo u cijelom Tihom oceanu.
Gotovo sve čileanske obalne gradove u 20. stoljeću je pogodio barem jedan jaki potres, rekao je Armijo.
Hrvatsko veleposlanstvo u Santiagu intenzivno prikuplja podatke od čileanskih vlasti kako bi utvrdilo ima li hrvatskih državljana među žrtvama razornog jutrošnjeg potresa u Čileu, priopćilo je Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija.
Kako je zbog prekida telefonskih i internet veza otežana komunikacija, još nije poznato ima li među žrtvama hrvatskih građana.
Zasad je poznato da su svi djelatnici veleposlanstva neozlijeđeni. Sama zgrada hrvatskog diplomatskog predstavništva u Santiagu nije oštećena.
U Čileu živi oko 200 tisuća potomaka hrvatskih doseljenika.
Predsjednica vlade Jadranka Kosor i ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković putili su izraze sućuti čileanskoj predsjednici Michelle Bachelet i šefu diplomacije Marianu Fernandezu Amunateguiji povodom razornog potresa.