Smjenu Comeya predložili su zamjenik glavnog državnog odvjetnika Rod Rosenstein te glavni državni odvjetnik Jeff Sessions, kazao je glasnogovornik Bijele kuće Sean Spicer, piše USA Today.
'FBI je jedna od američkih najcjenjenijih institucija i današnji dan će označiti novi početak elite našeg pravosudnog sustava', izjavio je Trump.
Već traže novog šefa
Potraga za novim šefom FBI-a već je započela, kazao je Sean Spicer. Trump je kazao kako 'odluka o njegovu uklanjaju s dužnosti odmah stupa na snagu', a kako tvrdi, zaključio je da Comey više ne može voditi FBI.
'Važno je pronaći novo vodstvo za FBI koje će vratiti povjerenje u glavnu misiju - provođenje zakona. želim Vam sreću', napisao je Trump u pismu.
Podsjetimo, FBI je pokrenuo veliku istragu o potencijalnoj vezi između izbornog stožera Donalda Trumpa te Moskve tijekom predsjedničke kampanje.
Mailovi Hillary Clinton
Do odluke o smjeni došlo je nakon što se pojavila informacija da je Comey prošli tjedan pred Senatom, dok je svjedočio, iznio netočne informacije o mailovima Hillary Clinton. Kazao je tada kako je pomoćnica Clintonove svojem suprugu proslijedila na stotine i tisuće mailova od kojih su neki sadržavali klasificirane informacije. Kasnije se ipak ispostavio da su u pitanju bila tek dva maila, koje je svojem suprugu poslala na printanje.
Vođa demokrata u Senatu Charles Schumer ja na vijest o Comeyjevoj smjeni zatražio imenovanje posebnoga tužitelja za istragu ruskoga uplitanja u izbore, jer bi javnost mogla opravdano sumnjati da je iznenadna smjena Comeyja s položaja pokušaj prikrivanja istine.
Dužnosnici Bijele kuće negirali su tvrdnje da je Trump imao politički motiv u Comeyjevoj smjeni.
Trumpov potez je odjeknuo je kao bomba na američkoj političkoj sceni i izazvao zabrinutost među dijelom republikanaca te ogorčene kritike demokrata, koji su nekoliko sati prije smjene pozivali Comeyja da odstupi, jer su izgubili povjerenje u njega zbog načina vođenja istrage oko Hillary Clinton.