22.01Tvrtka Tokyo Electric Power izvijestila je da bi uskoro trebala biti uspostavljena strujna veza sa pumpama u reaktorima, što bi moglo dovesti do kraja krize u nuklearki Fukushimi. Naime, pumpe za hlađenje prestale su raditi upravo zbog prekida struje, javlja CBS News.
Nakon Amerikanaca i Britanci su preporučili svojim državljanima evakuaciju te ih upozorili izbjegavaju putovanja u područja sjeverno od Tokija. Japanska vlada je za sada evakuirala područje u krugu 20 kilometara od nuklearke.
21.10 ''Ostavljaju nas da umremo'', zavapio je gradonačelnik japanskog grada Minamasome. Agencija AP javlja kako je stanje u Fukushimi dodatno pogoršano jer je primjećeno da više nema vode u bazenu s potrošenim gorivom, što znači da bi se šipke s nuklearnim gorivom mogle ugrijati do taljenja.
20.44 Američka služba za nuklearnu sigurnost objavila je da Fukushimu u Japanu okružuje visoka koncentracija radijacije, objavio je CBS News.
Nestalo još 10.000 stanovnika20.24U japanskom gradu Ishinomakiju nestalo je vjerojatno 10.000 stanovnika nakon potresa i tsunamija, rekao je gradonačelnik toga grada na sjeveroistoku zemlje. Smješten na obali, Ishinomaki prije katastrofe imao 16.000 stanovnika.
Prefektura Miyagi, u kojoj se nalazi i grad Sendai, pretrpjela je najsmrtonosnije posljedice potresa ikada zabilježenog na japanskom teritoriju i pratećeg tsunamija.
Lučki grad Minamisanriku, također u toj regiji, još je prije nekoliko dana izvijestio da niti njegovih 10.000 stanovnika još nije pronađeno.
19.40 AFP piše da je prema posljednjim informacijama u katastrofi poginulo 4314 osoba, a nestalo je najmanje 8606 osoba, dok ih je 2282 ozlijeđeno. Tvrtka Eqecat objavila je pak da su gubici u Japanu nakon potresa i tsunamija koji su prouzročili požare i eksplozije na nuklearnoj elektrani Fukushima između 12 i 25 milijardi dolara, što ovu prirodnu katastrofu čini jednom od najskupljih u povijesti, javlja Reuters. Japancima probleme stvara i jak snijeg koji je počeo padati što otežava posao spasiocima pri pronalaženju preživjelih.
Špijunski avioni utvrđuju stvarno stanje
17.35 Strani mediji javljaju kako će SAD poslati špijunske avione da prelete iznad Fukushime kako bi bolje pogledali koji su zaista razmjeri štete.
15.38 Britanski Guardian piše kako je netko ipak profitirao zbog katastrofe u Japanu: naime, u Kanadi i SAD-u porasla je prodaja kalijeva jodida, koji sprječava učinke radijacije.
14.38 Agencija Kyodo je izvijestila da se spremnik za iskorišteno nuklearno gorivo reaktora 3 zagrijao te da ispušta paru. Navode da je dužnosnicima prioritet u reaktore 3 i 4 uliti vodu i sniziti temperaturu. Reaktor 3 jedini je od šest reaktora u kojem se koristi plutonij, koji je za ljudsko zdravlje puno opasniji od uranija. U prostalih pet reaktora koristi se uranij.
Dužnosnik kompanije Tokyo Electric Power kazao je i da zasad nije jasno što se događa u reaktoru 2, u kojemu je iznenada pao pritisak. To bi moglo značiti da se reaktor ohladio, ali bi to isto tako mogao biti i zlokoban znak da postoji pukotina u komori jezgre reaktora, rekao je neimenovani dužnosnik, javlja Hina.
Svi se slažu da će broj žrtava rasti
14.17 Agencija Kyodo je objavila trenutačne službene podatke o broju mrtvih i nestalih: u 12 prefektura potvrđena je smrt 4.255 osoba, a 8.194 ih se smatra nestalima. No, svi se slažu da će broj žrtava rasti.
14.10 Japansko veleposlanstvo u Zagrebu priopćilo je kako je duboko dirnuto izrazima sućuti hrvatskih građana u povodu teških prirodnih katastrofa u Japanu. "U ovim teškim trenucima Veleposlanstvo Japana duboko je dirnuto velikim brojem elektroničke pošte i telefonskim pozivima hrvatskih građana koji izražavaju svoju sućut i dijele našu zabrinutost, cvijećem i svijećama koje građani ostavljaju pred zgradom veleposlanstva kao i nesebičnom potporom hrvatskih državljana stanovnicima pogođenih područja", prenosi Hina.
13.40 "U okviru G20 Francuska će u idućim tjednima potaknuti okupljanje ministara energetike i gospodarstva i razgovarati o energetskim mogućnostima svijeta sutrašnjice", najavio je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, čija zemlja ove godine predsjeda Skupinom G20.
13.20 Glasnogovornik japanske vlade Yukio Edano novinarima je objavio da nije došlo do oštećenja zaštitnog oklopa oko reaktora broj 3 u nuklearki Fukushima Daiichi.
Hrvatsko veleposlanstvo seli u Osaku
13.02 Nakon Njemačke, i Kina je objavila da će razmotriti svoje planove oslanjanja na nuklearnu energiju. Svi planovi oko nuklearki su suspendirani dok se ne donesu nova sigurnosna pravila.
12.48 BBC je objavio priču o skupini spasioca iz Velike Britanije koji su morali otići iz Japana jer ambasada u Tokiju nije dovršila potrebnu papirologiju. Ambasada im nije dala papire jer bi bila "legalno odgovorna za njih", prenose britanski mediji.
12.35 MVPEI je objavio priopćenje u kojem hrvatskim građanima u Japanu preporuča da razmotre mogućnost privremenog napuštanja ugroženih područja. Napominju da je promet u Tokiju i okolici te u sjeveroistočnom Japanu otežan, te da vlakovi japanske željeznice s postaje Tokijo ne voze ili značajno kasne. Narita Express trenutačno ne vozi, a Tokyo Metro radi smanjenim intenzitetom, dok su Shinkansen i Tokyo Monorail u punoj funkciji.
Također, Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Tokiju privremeno će biti izmješteno u Osaku, priopćilo je ministarstvo.
12.20 Reuters javlja da će japanska policija pokušati rashladiti reaktore vodenim topovima sa svojih kamiona.
Francuzi: Očito su izgubili kontrolu nad situacijom
11.50 Francuski ministar industrije Eric Besson otvoreno je kazao kako su Japanci izgubili kontrolu nad događajima u Fukushimi.
"Nemojmo okolišati. Očito su izgubili kontrolu nad situacijom. To je naša analiza, u svakom slučaju, različita od onog što oni govore", kazao je Besson za BFM televiziju, a prenosi Guardian. Njegove je riječi potvrdila i francuska ministrica okoliša, koja kaže da razvoj situacije ne daje prostora optimizmu.
11.20 Japanska vlada udvostručila je kvote kojima smiju biti izloženi radnici u nuklearki Fukushima, pa sada radnici mogu biti izloženi radijaciji od 250 milisiverta. Inače, ti hrabri radnici su anonimni stručnjaci i dobrovoljci za koje svi svjetski mediji pišu da su "zadnja linija obrane" i "posljednja nada Japana" da se izbjegne katastrofa širih razmjera.
Također, automobilski proizvođač Toyota je najavio da će u četvrtak ponovno pokrenuti proizvodnju.
11.10 Svjetski mediji javljaju da su ulice Tokija potpuno opustjele zbog straha od mogućeg katastrofalnog istjecanja radioaktivnosti. Dio stanovnika napustio je Tokio, dok su drugi počeli gomilati zalihe hrane i druge robe. Većina građana ostala je u svojim domovima i ne želi izlaziti na ulice.
http://www.ustream.tv/flash/viewer.swf
Live Streaming by Ustream.TV
Izbio požar u reaktoru, pao snijeg, voda zagađena radijacijom
Podsjetimo, u srijedu je japanska vlada potvrdila da je u reaktoru 4 izbio požar, zbog čega je radijacija u jednom trenutku porasla pa su radnici, njih 50-ak dobrovoljaca koji su ostali u elektrani, evakuirani. Nakon pola sata radnici su se vratili u nuklearku, a nastavljaju se napori da se snizi temperatura u svih šest reaktora. Po posljednjim podacima, temperatura je počela rasti u reaktorima 5 i 6.
Ranije u srijedu je Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) priopćila da je moguće da je zbog prijašnjih eksplozija došlo do ograničenog oštećenja jezgre na reaktoru 2 nuklearne centrale Fukushima. Fuji TV je objavila i kako su male razine radijacije pronađene u vodi iz slavine u gradu Fukushima.
Povrh svega, da drama bude veća, nad područjem Fukushime i istoka Japana počeo je padati snijeg, što otežava napore spasioca, ali i preživljavanje desetke tisuća ljudi koji su ostali bez krova nad glavom. Japancima se u srijedu obratio i car Akihito, pozvavši narod da ne gubi nadu.
specijal-201012070191004-Više o temi katastrofa u Japanu
Vezani članci:
arti-201103150672006 arti-201103160148006 arti-201103160249006 arti-201103150745006 arti-201103160003006