SEDMODNEVNA ŽALOST /

Makedonija plače, osumnjičeni na saslušanju. U buktinji stradala pjevačica i samohrana majka: 'Bila je lavica'

Image
Foto: Profimedia
  • Makedonija plače, osumnjičeni na saslušanju. U buktinji stradala pjevačica i samohrana majka: 'Bila je lavica'
  • Makedonija plače, osumnjičeni na saslušanju. U buktinji stradala pjevačica i samohrana majka: 'Bila je lavica'
  • Makedonija plače, osumnjičeni na saslušanju. U buktinji stradala pjevačica i samohrana majka: 'Bila je lavica'
  • Makedonija plače, osumnjičeni na saslušanju. U buktinji stradala pjevačica i samohrana majka: 'Bila je lavica'
  • Makedonija plače, osumnjičeni na saslušanju. U buktinji stradala pjevačica i samohrana majka: 'Bila je lavica'
  • Makedonija plače, osumnjičeni na saslušanju. U buktinji stradala pjevačica i samohrana majka: 'Bila je lavica'
  • Makedonija plače, osumnjičeni na saslušanju. U buktinji stradala pjevačica i samohrana majka: 'Bila je lavica'
  • Makedonija plače, osumnjičeni na saslušanju. U buktinji stradala pjevačica i samohrana majka: 'Bila je lavica'
  • Makedonija plače, osumnjičeni na saslušanju. U buktinji stradala pjevačica i samohrana majka: 'Bila je lavica'

Sumnja se da su požar uzrokovala pirotehnička sredstva čije su iskre izazvale plamen koji je zahvatio krovnu konstrukciju

17.3.2025.
7:28
Profimedia
VOYO logo
VOYO logo

Vlada Sjeverne Makedonije proglasila je sedmodnevnu žalost zbog katastrofalnog požara u noćnom klubu Pulse u Kočanima u kojemu je poginulo 59 ljudi, a ozlijeđeno je njih više od 150.

Žrtve, čija su tijela stigla u bolnicu u Kočanima, bila su u dobi između 14 i 25 godina, potvrdila je ravnateljica bolnice Kristina Serafimovska. Četvero pacijenata koji su bili na liječenju u Sveučilišnoj klinici za kirurške bolesti "Sv. Naum Ohridski" prevezeni su u zračnu luku te će biti transportirani u Hrvatsku na liječenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U trenutku katastrofe u klubu je bilo 500 ljudi, a prodano je 250 ulaznica za nastup popularne makedonske hip-hop grupe DNK. Makedonski mediji prenose da su poginuli pjevač Andrej Gorgievski, bubnjar, pijanist i prateća vokalistica. Ozlijeđen je drugi pjevač, Vladimir Blažev Pancho koji je na respiratoru i ima opekline.

Sumnja se da su požar uzrokovala pirotehnička sredstva čije su iskre izazvale plamen koji je zahvatio krovnu konstrukciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključni događaji:

  • U katastrofalnom požaru poginulo je 59 mladih ljudi, a ozlijeđeno ih je više od 150
  • Među poginulima i otac Toše Bogdanov koji je u klubu slavio rođenje sina
  • Traju saslušanja osumnjičenih
  • Četvero ozlijeđenih u požaru stiže u Hrvatsku na liječenje
  • Uhićeno 15-ak osoba, otvorena istraga

Studenti odaju počast stradalima

9.30 - Studenti Sveučilišta Sv. Ćirila i Metoda u Skoplju odat će počast stradalima u požaru u Kočanima "zajedničkim satom" u podne, najavio je Studentski zbor. Time žele izraziti sućut preminulima i ozlijeđenima poslati poruku za brže ozdravljenje.

Studenti će na platou moći zapaliti svijeće, upisati se u knjigu žalbe i ostaviti cvijeće.

Nogometaš Dinama ponudio pomoć

9.25 - Dio ozlijeđenih osoba u požaru prebačeno je u Zagreb na liječenje, a pomoć im je ponudio i nogometaš Dinama Stefan Ristovski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svim obiteljima koji su zbog liječenja najbližih u tragediji u Kočanima došli u Zagreb, stojim na raspolaganju za bilo kakvu pomoć. Ako na bilo koji način mogu pomoći, slobodno u bilo koje vrijeme pišite mi u poruci", objavio je. Više čitajte OVDJE.

Makedonska pjevačica i samohrana majka stradala u buktinji

9.15 - Profesorica klavira na Fakultetu glazbene umjetnosti u Skoplju, Sara Projkovska, preminula je u požaru koji je izbio u diskoteci u Kočanima. Tužnu vijest objavio je fakultet na kojem je Sara predavala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijest o njezinoj tragičnoj smrti potresla je cijelu Sjevernu Makedoniju. Kolege, prijatelji i studenti opraštaju se od nje dirljivim porukama i izrazima sućuti njezinoj obitelji.

Image
TRAGEDIJA /

Požar u Kočanima oduzeo život makedonskoj pjevačici: Bila je samohrana majka dvoje djece

Saslušanje osumnjičenih

8.45 - Makedonsko Državno tužiteljstvo izvijestilo je da su u tijeku saslušanja radi određivanja pritvora osumnjičenih u slučaju požara u klubu u Kočanima.

Dosad je ispitano više od 20 ljudi, a protiv 11 su tužitelji pokrenuli istražni postupak. Za osmero osoba podnesen je prijedlog za određivanje kratkotrajnog pritvora, dok su preostala trojica u teškom stanju u bolnici.

Osmero ozlijeđenih prebačeno u Bugarsku: 'U teškom su stanju'

8.28 - Osmero ozlijeđenih u teškom stanju prevezeno je u bugarsku bolnicu KBC N.I. Pirogov u Sofiji, potvrdio je ravnatelj bolnice Valentin Dimitrov. Tamo su stigli u stanju termalnog šoka, s opeklinama gornjih udova i lica te gornjih i donjih dišnih puteva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među njima su dvije maloljetne djevojke i jedan maloljetni mladić, dok su ostali pacijenti stari između 22 i 31 godinu.

"Učinit ćemo sve što je potrebno, bolnica ima sva potrebna sredstva", obećao je ravnatelj bolnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još je šestero ozlijeđenih iz požara primljeno u Vojnu bolnicu u Varni i bolnicu u Plovdivu, prenosi Press 24.

Podrška za Makedoniju

8.19 - Poruka podrške "Srbija je uz Makedoniju" osvanula je sinoć na Kuli Beograd, zajedno s makedonskom zastavom s crnom vrpcom u znak podrške nakon katastrofalne tragedije.

Očekuje se da će Srbija, na prijedlog predsjednika Aleksandra Vučića, proglasiti Danom žalosti u znak solidarnosti, prenosi makedonski portal mkd.

Čak 12 ozlijeđenih u požaru prevezene je zrakoplovom u Beograd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Volonter Crvenog križa o užasu: 'Priče su vrlo tužne…'

8.06 - Većina stradalih u smrtonosnom požaru u makedonskom noćnom klubu imali su između 18 i 20 godina, posvjedočio je volonter Crvenog križa Mustafa Saidov. Među žrtvama, nažalost, ima i maloljetnika.

"Situacija je brutalna, kaotična, priče su vrlo tužne, a nažalost mnogi su mladi životi izgubljeni", kazao je Saidov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tamo gdje identificiraju žrtve situacija je daleko gora. I roditelji su prilično mladi, u 40-im godinama. Djeca im imaju 18, 20 godina", dodao je.

Liječnik Vladislav Gruev, specijalist za rekonstruktivnu i plastičnu kirurgiju u Sveučilišnoj bolnici u glavnom makedonskom gradu kazao je za BBC da je većina pacijenata u bolnicu stigla sa ozbiljnim opeklinama.

"Imaju opekline drugog i trećeg stupnja po glavi, vratu i gornjem dijelu trupa", istaknuo je.

Ravnatelj bolnice u Kočanima kazao je da je osoblje isprva imalo problema s identifikacijom pacijenata jer nisu imali osobne iskaznice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Makedonci u susjednim zemljama nude besplatan smještaj obiteljima ozlijeđenih

7.55 - Makedonci koji žive u Srbiji, Bugarskoj, Grčkoj i Turskoj ponudili su besplatan smještaj obiteljima ozlijeđenih u požaru, koji su prebačeni u bolnice izvan zemlje, prenosi Nova Makedonija.

Do sada je 44 osoba prevezeno u inozemstvo na liječenje, njih 17 u Srbiju, 14 u Bugarsku, devet u Tursku i četiri u Grčku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četiri pacijenta bit će hospitalizirana i u Hrvatskoj.

Uhićen vlasnik tvrtke koja je upravljala klubom

7.20 - U nedjelju je priveden i Aleksandar Karadakoski, vlasnik i direktor tvrtke MMMM Kafe Doel Kočani, koja je upravljala klubom Pulse, javljaju makedonski mediji.

Tvrtka je osnovana u svibnju 2020. godine i ima blokiran bankovni račun. Podaci pokazuju da je tvrtka u 2023. godini bila u gubitku od oko 3000 eura.

Među privedenima su i bivši tajnik Ministarstva gospodarstva, načelnik sektora u Ministarstvu gospodarstva, bivši ravnatelj Uprave za zaštitu i spašavanje te tri djelatnika Uprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio osumnjičenih još je u bolnici.

U požaru poginuo otac koji je slavio rođenje sina

7.15 - Slaveći rođenje svog sina, 30-godišnji Toše Bogdanov iz Kočana poginuo je u katastrofalnom požaru u makedonskom noćnom klubu Pulse na, koji je u jednoj večeri uzeo još 58, uglavnom mladih, života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bogdanov je radio kao automehaničar i živio je sa suprugom koja je prije nekoliko dana rodila. Više čitajte OVDJE.

Uhićeno 15-ak osoba

7.10 - Vlada Sjeverne Makedonija donijela je u nedjelju odluku o proglašavanju sedmodnevne žalosti zbog požara u diskoteci u Kočanima u kojem je stradalo 59 mladih ljudi, dok je ozlijeđeno više od 150.

Vlasti u Sjevernoj Makedoniji istražuju moguću "korupciju" u vezi s požarom, potvrdio je ministar unutarnjih poslova Panče Toškovski.

"Ova tvrtka nema legalnu dozvolu za rad. Licenca koju posjeduju, kao i mnoge druge stvari koje su se kroz prošlost događale u Makedoniji, povezana je s korupcijom", rekao je Toškovski na brifingu za novinare u Kočanima, gradiću u kojemu se u subotu navečer za vrijeme koncerta dogodila tragedija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je da se za tragediju sumnjiči više od dvadeset osoba, među kojima su i dvojica glavnih članova hip-hop grupe DNK, vrlo popularne u Sjevernoj Makedoniji.

Njihov je koncert počeo u ponoć, oko tri sata prije nego što se dogodila tragedija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među osumnjičenima su i sin vlasnika noćnog kluba, direktor tvrtke koja je upravljala klubom i redari.

Ukupno je uhićeno petnaestak osoba, među kojima su i zaposlenici ministarstva gospodarstva, dok su ostali osumnjičeni hospitalizirani, a neki su mrtvi, rekao je Toškovski.

Četvero ozlijeđenih stiže u Hrvatsku

7.00 - Četvero pacijenata koji su bili na liječenju u Sveučilišnoj klinici za kirurške bolesti "Sv. Naum Ohridski" nakon stravičnog požara u noćnom klubu u Sjevernoj Makedoniji prevezeni su u nedjelju poslijepodne vozilom hitne pomoći u zračnu luku, odakle će biti transportirani u Hrvatsku.

Makedonski mediji javljaju da je u ovoj klinici bilo je ukupno 29 pacijenata, a njihovo premještanje organizirano je u suradnji s nadležnim zdravstvenim institucijam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Tuga i užas u Sjevernoj Makedoniji: 'Moja sestra je nestala, nema je u bolnicama...'

slatka osveta
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike