'PUNO TOGA JE NA KOCKI' /

Dramatičan govor šefice EK: 'Trebali smo slušati one koji znaju Putina...; Samo nekoliko ljudi je shvatilo što je pravi problem'

Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen istaknula je da je Unija trebala više slušati one koji su godinama upozoravali na opasnost režima ruskog predsjednika Vladimira Putina

14.9.2022.
8:32
VOYO logo

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen danas je ujutro, u govoru o stanju Unije u Europskom parlamentu, objavila prijedloge mjere za zaustavljanje i obaranje cijena energije. Olena Zelenskij, supruga ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, prisutna je kao počasna gošća von der Leyen.

Olena Zelenskij je pozdravljena velikim pljeskom na početku. "Draga Olena, uz vas smo i uz dragi ukrajinski narod. Ovdje smo i zbog nezakonite invazije, visoke inflacije, klimatske katastrofe i brze krize porastom cijena koja ugrožava naš način života. Europa će učiniti, a kako ćemo to napraviti to ćemo čuti od Ursule."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hvala lijepa uvažena predsjednice", započela je svoj govor Ursula von der Leyen". "Nikada ranije ovaj parlament nije raspravljao stanje Unije, a da istovremeno imamo rat. Svi se sjećamo fatalnog jutra... Vratili smo na površinu našu unutarnju snagu i trebat će nam snaga za oporavak. Budimo jasni, jako puno toga je na kocki, ne samo za Ukrajinu, nego i za cijelu Europu i svijet i mi ćemo biti testirani od onih koji žele iskoristiti bilo koju mogućnost da nas podijele. Ovo nije samo rat koji je pokrenula Rusija protiv Ukrajine, to je rat koji se vodi energetskim i gospodarskim sredstvima, rat protiv naših vrijednosti i naše budućnosti. Radi se o autokraciji protiv demokracije", rekla je von der Leyen koja je uvjerena da će u ratu pobijediti Ukrajina i Europa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Von der Leyen se obratila Oleni Zelenskoj rekavši da se danas cijela Ukrajina bori ulicu po ulicu. "I vidimo kako im se hrabrost isplatila", dodala je. "Danas vam zahvaljujemo, vama i svim Ukrajincima. Slava Ukrajini, naciji europskih heroja!", rekla je. "Sloboda danas ima ime, a to ime je Ukrajina. Ima lice, a to je lice ukrajinskog naroda", poručila je.

Image

"Ruski financijski sektor nalazi se na aparatima. Ruska industrija je ugrožena i to je upravo Kremlj učinio. Sankcije su tu i ostat će. Vrijeme je za odlučno djelovanje", rekla je. "Želim u potpunosti mobilizirati naše zajedničko tržište. U Ukrajini ima puno dobrih, pametnih kompanija. Želimo proširiti ovu korisnu suradnju. Ukrajinu ćemo uključiti u naše slobodno robno područje. Pravo je vrijeme za to", rekla je von der Leyen.

"Naše jedinstveno tržište je jedno od naših najvećih tržišta. Znamo koliko je to priča o uspjehu, a to će biti i priča o uspjehu za naše ukrajinske prijatelje. Zato ću danas otići u Kijev i o tome razgovarati s predsjednikom Zelenskim", rekla je.

Image
ENERGETSKI PLAN ZA KRIZU /

Europska komisija planira podijeliti EU na crvenu i zelenu zonu: Jedni bi imali ograničenje cijene ruskog plina, a drugi ne

Image
ENERGETSKI PLAN ZA KRIZU /

Europska komisija planira podijeliti EU na crvenu i zelenu zonu: Jedni bi imali ograničenje cijene ruskog plina, a drugi ne

O opasnosti Vladimira Putina

Predsjednica Komisije istaknula je da je EU trebao više slušati one koji su godinama upozoravali na opasnost režima ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jedna od pouka iz ovoga rata jest da smo trebali slušati one koji znaju Putina. Anu Politkovskaju (ubijenu rusku novinarku) i ruske novinare koji su razotkrivali kriminal i to platili životom. Naše prijatelje u Ukrajini, Moldaviji, Gruziji i oporbu u Bjelorusiji. Trebali smo slušati glasove unutar naše Unije, u Poljskoj, baltičkim zemljama i diljem srednje i istočne Europe", rekla je u govoru o stanju Unije. "Oni su nam godinama govorili da se Putin neće zaustaviti", istaknula je.

Dodala je da su te zemlje ne samo upozoravale nego su i djelovale kako bi okončale svoju ovisnost o Rusiji, investirali u obnovljive energije, LNG terminale i interkonektore. "Moramo se osloboditi od ruske ovisnosti u cijeloj Europi", rekla je predsjednica Komisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Von der Leyen je rekla da rat koji je Rusija pokrenula nije samo rat protiv Ukrajine, nego i rat protiv europske energije, gospodarstva, vrijednosti i budućnosti.

"Ovo nije samo rat koji je Rusija pokrenula protiv Ukrajine. Ovo je rat protiv naše energije, rat protiv naše ekonomije, rat protiv naših vrijednosti i rat protiv naše budućnosti. Ovdje se radi o autokraciji protiv demokracije", rekla je u svom govoru o stanju Unije Ursula von der Leyen, odjevena u kombinaciji žute i plave boje, bojama ukrajinske zastave.

"Rusija i dalje aktivno manipulira našim tržištem energije. Oni su se radije odlučili rasipati plin, nego slati ga nama po ugovorima", rekla je šefica Komisije, dodavši da je prošle godine oko 40 posto plina uvezeno iz Rusije, a ove godine taj se broj smanjio na devet posto.

"Moramo se osloboditi u cijeloj Europi ovisnosti od Rusije. Moramo se diverzificirati, prema povjerljivim dobavljačima kao što su SAD i Norveška. Danas imamo samo devet posto uvezenog plina od Rusije. Oni radije rasipaju plin, to tržište više ne funkcionira. Osim toga, klimatska kriza nam kuca na vrata."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je rekla o mjerama?

Von der Leyen je govorila i o mjerama za države članice koje bi trebale smanjiti ukupnu potrošnju električne energije.

"Milijuni Europljana trebaju pomoć. Zato predlažemo ograničenje prihoda kompanija koje proizvode električnu energiju. Te kompanije sada zarađuju profit kakav nikad nisu mogle sanjati. Profit je dobar, ali u ovom je vremenu pogrešno imati izvanredno visoke profite u vrijeme rata i preko leđa naših potrošača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga naš prijedlog uključuje proizvođače električne energije iz fosilnih goriva, radi se o 140 milijardi eura, kako bismo ublažili ovaj udarac za države članice. Radi se na hitnim i privremenim mjerama na kojima sada radimo. To uključuje i određivanje najviše cijene plina. Moramo osigurati opskrbu, kao i globalnu konkurentnost i sigurnost globalnog lanca", rekla je von der Leyen i otkrila da su s norveškim premijerom dogovorili da se oformi tim koji će razgovarati na koji se način može smanjiti cijena plina.

"Trenutačno tržište električne energije nije ono što nam odgovara i što je pravedno prema našim potrošačima. Potrošači bi trebali imati koristi od jeftinih obnovljivih izvora energije. Zato ćemo odvojiti cijene energije i napraviti sveobuhvatnu analizu tržišta energije", rekla je von der Leyen.

'Pravi problem su fosilna goriva'

Govoreći o fosilnim gorivima, rekla je da je "samo nekoliko vizionara shvatilo da su pravi problem fosilna goriva, a ne njihova cijena."

"Među njima su bili naši danski prijatelji. U prijašnjoj krizi Danska je uložila značajna sredstva u vjetroenergiju i postali su globalni lider i to je put koji trebamo odabrati. Ne brza rješenja, nego promjena paradigme, skok u budućnost", rekla je von der Leyen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekla je da će osnovati novu europsku banku vodika. "Ona će nam pomoći da zajamčimo otkup vodika i to tako da koristimo resurse iz fonda inovacija. Moći će investirati tri milijarde eura da bi se izgradilo tržište vodika. To će biti naš zeleni europski dogovor. I svi smo vidjeli u kojoj je mjeri zeleni plan važan.

Ovo ljeto svima će nam ostati zabilježeno u sjećanju. Vidjeli smo suše, velike vrućine i situacija je puno ozbiljnija nego što se čini. Dosad su alpski ledenjaci služili kao rezerve za hitne slučajeve, ali budući da se tope brže nego ikad, buduće suše bit će još gore. Od prirode trebamo napraviti saveznika", rekla je von der Leyen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je da će se udvostručiti kapacitet u borbi protiv požara, da će se nabaviti 10 zrakoplova i dodatni helikopteri. "To je naša europska solidarnost na djelu. Posljednje godine su nam pokazale koliko EU može postići kad djeluje zajedno. Naša ekonomska proizvodnja premašila je u rekordnom roku rezultate otprije krize. Europa treba osigurati investicije. Budućnost naše djece ovisi o ulaganju u održivost, ali i o održivom ulaganju. Kako krećemo s tranzicijom u području gospodarstva, moramo se osloniti na trajne vrijednosti tržišnog gospodarstva", rekla je.

Velika tema je nedostatak radne snage koji je velik izazov za Europu. "Trebamo sve, od nekvalificiranih radnika od sveučilišnih profesora. Moramo ciljano privlačiti radnu snagu koja će osnažiti rast Europe. Iznimno je važno da se kvalifikacije tih osoba brže priznaju u Europi. Moramo govoriti o toj važnoj temi", istaknula je.

"Trebat će nam litij i druge sirovine za digitalnu zelenu transformaciju. Trebamo nove odnose s novim, povjerljivim partnerima u regijama u razvoju - predložit ću sporazume za ratifikaciju s Čileom, Meksikom i Novim Zelandom. Razgovaramo i s Australijom i Indijom", kazala je Ursula von der Leyen koja je najavila Europski akt o kritično važnim sirovinama.

'Elizabeta II. je predstavljala dušu cijelog svijeta'

Von der Leyen je izjavila je da je smrt Elizabete II. podsjetila na velike promjene oko nas. "Ona je doista legenda. Bila je konstanta u turbulentnim razdobljima, stoik, čvrsta, uvijek bi našla prave riječi, govorila ne samo svome naroda već je predstavljala dušu cijelog svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj trenutak u globalnoj politici je apel da ponovno promislimo o našim planovima, da okupimo naše istomišljenike, partnere - sve demokratske nacije u svijetu. Treba mobilizirati našu kolektivnu moć da bismo oblikovali svijet", navela je.

Akt o obrani demokracije

Naglasila je da su narodi Zapadnog Balkana, Ukrajine i Moldavije dio europske obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naša Unija nije potpuna bez vas. Podržavam apel da se osnuje Europska politička zajednica. Naša budućnost ovisi i o našoj sposobnosti da se angažiramo i kod drugih partnera. Zajedno s afričkim partnerima gradimo dvije tvornice za cjepiva - u Africi, za Afriku, s vrhunskom tehnologijom. Isto ćemo učiniti i u Latinskoj Americi. Uključit ćemo se s SAD-om i G7. Predsjednik Biden i ja okupit ćemo lidere kako bismo razmotrili razvojne projekte", poručila je.

Također je otkrila da se priprema Akt o obrani demokracije kojim se planira rasvjetljavanje mutnog financiranja.

"Mnogi od nas predugo demokraciju uzimaju zdravo za gotovo. Poput mene, koja nikad nisam živjela pod šakom autoritarnog režima. Moramo štititi demokraciju od vanjskih prijetnji, ali i od poroka iznutra. Naša najplemenitija dužnost je štititi vladavinu prava", rekla je.

Paket mjera

Podsjetimo, prema nacrtu mjera, Komisija će predložiti paket od tri mjere umjesto pet, koje je ranije spominjala. Prva mjera je ograničenje prihoda energetskih tvrtki koje ne koriste plin za proizvodnju električne struje. Višak prihoda tih tvrtki usmjerio bi se prema potrošačima i gospodarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga mjera je obvezujuća štednja električne energije za vrijeme vršnog opterećenja kada je struja najskuplja. Smanjenjem potrošnje za vrijeme vršnih opterećenja smanjila bi se i potrošnja plina jer plinske elektrane uskaču u razdobljima dana kada se najviše troši kako bi se zadovoljila povećana potražnja.

Image

Kao treću mjeru Komisija će predložiti i da tvrtke koje rade s fosilnim gorivima, koje također profitiraju od rasta cijena, plaćaju solidarni porez, a prikupljena sredstva također bi se usmjerila prema potrošačima i gospodarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nacrtu se ne spominje ograničenje cijena plina koji se uvozi bilo iz Rusije, bilo iz drugih zemalja, kao ni program za potporu likvidnosti energetskih tvrtki kako bi se lakše suočile s nestabilnošću tržišta.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo