Ruska strategija u ratu protiv Ukrajine mijenja se prema "sporom uništavanju" ukrajinske vojske, kažu američki i drugi zapadni dužnosnici za CNN, upozoravajući da bi se Rusija mogla usredotočiti na krvavo i smrtonosno bombardiranje gradova i civilnih ciljeva dok sukob postaje sve intenzivniji rat iscrpljivanja.
Sve o ratu u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.
Odbili početni udar
Ukrajinske snage dosad su uspjele spriječiti početni pritisak Rusije, zadržavši kontrolu nad Kijevom i drugim velikim gradovima. Ali su nadjačani i brojčano i u vidu vatrene moći, a Rusija donosi sve teže i razornije oružje te sve više udara na civilnu infrastrukturu, nakon početnog fokusa na vojne ciljeve, upozoravaju.
Promjena strategije vjerojatno odražava priznanje ruskog predsjednika Vladimira Putina da je njegov prvobitni plan za brzo rušenje Kijeva propao, rekao je jedan visoki zapadni obavještajni dužnosnik. Dijelom zbog neočekivano snažnog otpora Ukrajinaca, a dijelom zbog loše logistike i pogrešnih koraka u opskrbi, rusko napredovanje je usporilo.
Slijedi teško granatiranje bez previše obzira
No, zapadni dužnosnici vjeruju da će sada Rusija pojačati bombardiranje ukrajinskih gradova teškim oružjem i potencijalno uvesti u borbu "desetke tisuće" vojnika, rekao je jedan američki dužnosnik. Na kraju, upozoravaju dužnosnici, ukrajinskoj vojsci će vjerojatno ponestati zaliha potrebnih za nastavak borbe.
Sjedinjene Američke Države isporučile su stotine projektila Stinger Ukrajini tijekom posljednjih nekoliko dana, uključujući više od 200 u ponedjeljak, prema američkim dužnosnicima i kongresnom izvoru upućenom u to pitanje. Ali SAD i NATO jasno su dali do znanja da neće angažirati vojnike u obrani Ukrajine.
'Okrutna vojna matematika'
Volja Ukrajine za borbom "produljuje borbu", rekao je visoki zapadni obavještajni dužnosnik. "Ali okrutna vojna matematika prije ili kasnije će, ako ne dođe do neke intervencije, donijeti promjenu u u dinamici sukoba.
Za Ukrajinu, čije vojne snage i civilno stanovništvo ne pokazuju znakove kapitulacije, čini se da je rat spreman postati mračna borba za opstanak u dugotrajnoj, neizvjesnoj budućnosti.
Brojke su već sada sumorne: Rusija je izgubila otprilike tri do pet posto svojih tenkova, zrakoplova, topništva i druge vojne imovine unutar Ukrajine — u usporedbi s ukrajinskim gubicima od otprilike 10% svojih sposobnosti, prema dvojici američkih dužnosnika upoznatih s najnovijim obavještajnim podacima.
Moskva se uvelike oslanjala na svoje modernije i preciznije krstareće rakete, prema izvoru upoznatom s obavještajnim službama, drastično uništavajući ukrajinsku vojnu infrastrukturu. U međuvremenu, Ukrajina je nastavila trošiti svoje zalihe projektila Javelin.
Gušenje ukrajinskih snaga
Zapadna sigurnosna pomoć proteklih je dana tekla preko granice u Ukrajinu, kažu dužnosnici obrane i obavještajnih službi, iako su odbili dati pojedinosti o tome koliko, točno kakva ili kako dolazi do zaraćenih ukrajinskih snaga. Izjave ukrajinskih dužnosnika sugeriraju da to nije dovoljno.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba rekao je državnom tajniku Antonyju Blinkenu u pozivu u srijedu da Ukrajini trebaju dodatne isporuke oružja "sada", napisao je Kuleba na Twitteru.
"Trebaju im metci. Trebaju im zavoji. Trebat će im gorivo. Trebat će im streljivo, uz humanitarnu pomoć u medicinskoj pomoći, održavanju bolnica, kako za ranjene vojnike, tako i za civile", rekao je visoki obavještajni dužnosnik o ukrajinskim zalihama.
"I opet će im trebati puno streljiva i opskrbe oružjem, jer su ruske snage i brojčano i kvalitativno superiornije", naglašava.
Strah od civilnih žrtava
Osim što će uništiti ukrajinsku vojsku, američki i drugi zapadni dužnosnici strahuju da će ruska taktika opsade uzrokovati teške civilne žrtve jer Moskva u konačnici namjerava zauzeti ukrajinski glavni grad Kijev.
Dok su prvih nekoliko noći ruski udari bili usmjereni na vojne ciljeve, tijekom posljednje tri došlo je do raketnih, topničkih i raketnih napada na mnoga civilna područja, gdje možda postoje upravne zgrade, ali ne i vojne instalacije.
CNN je uspio potvrditi napade u Irpinu, u blizini Kijeva, kao i u Mariupolju, Borodjanki, Harkivu i Hersonu.
Američka veleposlanica pri Ujedinjenim narodima Linda Thomas-Greenfield optužila je u srijedu Rusiju da u Ukrajinu unosi oružje zabranjeno Ženevskim konvencijama.
"Vidjeli smo videosnimke ruskih snaga kako prebacuju iznimno smrtonosno oružje u Ukrajinu, kojem nije mjesto na bojnom polju. To uključuje kasetno streljivo i termobarične, vakuumske bombe koje su zabranjene Ženevskom konvencijom", rekla je.
Visoki dužnosnik obrane rekao je u utorak da SAD ne može dokazati da je ruska vojska koristila kasetno streljivo ili vakuumske bombe.
"Vjerojatno ćemo vidjeti eskalaciju onoga što smo vidjeli u posljednjih 48 sati, što je već veliki stupanj oštećenja civilne infrastrukture - bilo namjerno ili nenamjerno", rekao je visoki obavještajni dužnosnik. "Razina nasilja će porasti. Broj broj izbjeglica će porasti. Broj civilnih žrtava će rasti."
Rusi se okreću težim snagama
Istina, ofenziva ruske vojske suočila se s brojnim problemima, kažu dužnosnici. Šezdesetak kilometara dug konvoj tenkova, oklopnih vozila i topništva smješten sjeverno od Kijeva je stao, rekao je visoki dužnosnik obrane u srijedu.
Dužnosnik je rekao da SAD procjenjuje da postoji više čimbenika koji su usporili rusko kretanje prema Kijevu, uključujući probleme s gorivom i hranom, učinkovit, "žestok otpor" Ukrajinaca i potencijalne probleme s moralom u ruskim redovima. No dužnosnik je upozorio da će Rusi učiti iz svojih pogrešaka i prilagoditi se.
Zapadni obavještajni dužnosnik rekao je da je tjedan dana nakon rata ruska vojska shvatila da je njezin početni pristup Ukrajini bio pogrešan. Oslanjali su se na korištenje lakših jedinica koje su bile pokretljivije, ali manje sposobne za samostalnu potporu.
"Mislim da je dio onoga što vidite da oni sada nadoknađuju, budući da je vrijeme za uvođenje težih trupa", rekao je dužnosnik. "Mislim da nas brine to što se čini da sada dovode teže snage, više tenkova, više dalekometnog topništva, težeg oružja, koje nije samo destruktivnije po svojoj prirodi nego je i manje precizno."
Glavni potez je zvanje obitelji
Objave na društvenim mrežama i obavještajni podaci otvorenog koda, kao i videosnimci i druge informacije koje je objavila Ukrajina, sugeriraju da su mnoge ruske trupe bile nepripremljene ili čak neinformirane o pravoj prirodi misije koju su poslali da izvrše. Na temelju tog izvješća otvorenog izvora, zapadni dužnosnici vjeruju da je moral vojnika, barem među nekim kopnenim jedinicama, vrlo nizak, rekli su dužnosnici za CNN.
To bi također moglo usporiti ruski napredak, rekli su dužnosnici. Možda su podjednako značajni ukrajinski napori da se objave ruske žrtve i dopusti zarobljenim ruskim vojnicima da zovu svoje najmilije kod kuće - napori koji bi mogli obavijestiti rusko stanovništvo o ratu koji se vodi u njihovo ime u inozemstvu.
"Oni (Rusi) moraju spriječiti saznanje o ruskim borbenim gubicima u vlastitoj domaćoj publici na način sličan svakom drugom sukobu u kojem navodno nisu sudjelovali", rekao je zapadni obavještajni dužnosnik. "A u zemlji će se jako potruditi kako bi spriječili da ta riječ izađe u javnost."
Procjene ruskih žrtava variraju: Ukrajina je u srijedu priopćila da je 6000 Rusa ubijeno ili ranjeno, dok američki izvori upoznati s obavještajnim podacima kažu da je procjena bliža 2000 ili 3000.
Situaciju u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.