"Takvi navodi o neformalnom prisilnom vraćanju bili su prije zabilježeni i vrlo je važno da grčke vlasti provedu temeljitu istragu", rekao je lokalni predstavnik UNHCR-a Philippe Leclerc.
"Ako bude potvrđeno, to je krajnje zabrinjavajuće. Pravo na traženje i dobijanje azila je osnovno ljudsko pravo", kazao je on u izjavi postavljenoj na internetskoj stranici UNHCR-a.
Prvotne informacije o prisilnom vraćanju pojavile su se ranije ovog tjedna a objavila ih je humanitarna organizacija sa sjedištem u Ateni, Helenska liga za ljudska prava (HLHR).
HLHR je priopćio da se najmanje jedna od devet osoba, koje su vraćene unatoč tome što su zatražile zaštitu od progona u Turskoj, nalazi u zatvoru u svojoj zemlji.
U jednom slučaju je cijela obitelj prisiljena na povratak, navodi HLHR i upozorava da uskraćivanje procedure razmatranja zahtjeva za azilom ljudima koji traže zaštitu predstavlja kršenje međunarodnog prava.
Glasnogovornik grčke vlade Dimitris Tzanakopoulos opovrgnuo je te navode u srijedu. "Grčka ne provodi prisilna vraćanja", kazao je on za državnu televiziju. Grčka je bila glavno mjesto ulaska za više od milijun izbjeglica tijekom vrhunca migrantske krize 2015-2016.