Ofenziva režima na pokrajinu Idlib na sjeverozapadu Sirije mogla bi natjerati na izbjeglištvo čak 800.000 civila koji već žive u jadnim okolnostima, upozorio je UN.
Posljednje veliko uporište u Siriji, pokrajina smještena na turskoj granici, na meti je vlasti Bašara al-Asada i njegovog ruskog saveznika.
"U slučaju eskalacije u tom području, strahujemo da bi do 800.000 osoba moglo biti raseljeno", upozorila je u Damasku glasnogovornica Ureda za koordinaciju humanitarnih poslova UN-a Linda Tom.
"Ionako visok broj ljudi kojima treba humanitarna pomoć, mogao bi drastično porasti", dodala je ona.
Humanitarna katastrofa
UN-ova dužnosnica istaknula je "veliki opseg humanitarne katastrofe do koje bi moglo doći u području Idliba".
Ukupno približno tri milijuna stanovnika živi u Idlibu i u pobunjenim dijelovima susjednih pokrajina Hama, Alep i Latakija.
Gotovo polovica su raseljene osobe od kojih su neke pobjegle od nasilja drugdje u Siriji kojom od 2011. hara rat u kojem je poginulo više od 350.000 osoba.
Dva milijuna osoba smatra se osjetljivijim pojedincima kojima treba humanitarna pomoć.
Turska svoju granicu drži zatvorenom
Od najveće su važnosti za civile hrana, lijekovi i humanitarna pomoć koje svakog mjeseca iz Turske doprema UN i nevladine organizacije.
"Strahujemo da se ne ugrozi dostava humanitarne pomoći koja se trenutno doprema preko granice. To bi pogodilo osobe kojima ona treba i koje računaju na nju", kaže Tom.
Turska koja na svojem teritoriju ima oko tri milijuna sirijskih izbjeglica drži svoju granicu zatvorenom i ograničava prijelaze.