Među gorućom vegetacijom i erupcijama užarene lave na havajskom Velikom otoku pojavilo se i plavi plamen kojI izviruje iz pukotina u zemlji, prenosi Daily Mail.
Oslobađanje metana
Dok prizor možda djeluje pomalo vanzemaljski, uzrok fenomena u stvari je sasvim jednostavan. Radi se o metanu koji se oslobađa kada se grmlje i druge biljke zapale, i gori plavim plamenom. Snimka je nastala u subotu navečer po lokalnom vremenu u Ulici Kahukai, javio je Američki geološki zavod (USGS). Znanstvenici koji se nalaze na licu mjesta mapiraju tok lave i procjenjuju opasnost.
Vulkan Kilauea erumpira već 20 dana, a magma i dalje teče u nižu Istočnu zonu rascijepa. Dok rastopljeni teče tlom, paleći sve pred sobom, metan koji se tijekom tog procesa oslobađa rezultirao je nekim zanimljivim fenomenima, uključujući i plavi plamen.
"Kada vruća lava pali biljke i grmlje kao nusproizvod nastaje metan", objasnio je USGS na Facebooku. "Metan može doći u šupljine ispod površine zemlje i eksplodirati kad se zagrije, ili kako nam pokazuje ova slika, iscuriti na površinu kroz pukotine u zemlji. Kada se zapali, metan gori plavim plamenom."
No posljedice metana nisu uvijek ovako 'lijepe'. Geolozi su upozorili da eksplozije metana mogu izbaciti velike kamene gromade visoko u zrak.
Potresi na vrhu vulkana
USGS i dalje pažljivo prati erupciju, kojoj se za sada ne vidi kraja. "Erupcije lave i pojavljivanje pukotina u tlu nastavlja se u područjima Leilani Estates i Lanipuna Gardens", navodi se u izvješću Geološkog zavoda, te se dodaje i kako je područje ulaza lave u ocean i dalje aktivno te stvara povremene malene eksplozije. Promatrači su izmjerili kako je visina kanala kojim teče lava dosegla 11 metara iznad tla.
Vrh vulkana i dalje pogađaju potresi, a kao posljedica toga, niz vjetar moglo bi doći do zasipanja pepelom.