Ukrajina bi mogla istjerati ruske snage s okupiranog teritorija Krima u žestokom udarcu za ruskog predsjednika Vladimira Putina, tvrdi bivši američki general, prenosi The Sun.
General-pukovnik Ben Hodges rekao je za The Sun da Ukrajinci pripremaju "nepovratni zamah" dok prodiru kroz teritorij koji je početkom rata zauzeo Putin.
Dok se Rusi suočavaju s porazima na bojišnici, prisiljeni su svoju sve manju vojsku popuniti mobiliziranim vojnim obveznicima koji su tek nešto više od topovskog mesa.
General Hodges vjeruje da Kremlj zna da situacija izgleda mračno, pa očajnički mijenjaju "tijela za vrijeme" jer se nadaju da će i Zapad i Ukrajina podleći umoru od rata.
No, protiv visoko motiviranih ukrajinskih snaga, njihalo sukoba nastavit će se odmicati od Putina. Gubitak kontrole nad Krimom bio bi apsolutni udarac ionako slabom Putinu nakon što je ilegalno zauzeo taj teritorij 2014. godine.
Misteriozni neobilježeni vojnici
Putin je uključio misteriozne neobilježene vojnike kako bi protjerao ukrajinske vlasti prije nego što je organizirao lažni referendum za pripajanje ukrajinskog teritorija Rusiji.
Krimu su se zatim ove godine pridružili Herson, Donjeck, Luhansk i Zaporižje, ali Ukrajinci se već guraju natrag i vraćaju oduzeta područja. Hodges je za The Sun rekao da "svi putevi vode na Krim" nakon što je hrabro predvidio da će ga Ukrajinci vratiti do ljeta 2023. Putin bi se tako suočio s krajnjim poniženjem ako bi rat završio velikim porazom u Ukrajini.
General Hodges, koji je služio kao zapovjednik američke vojske u Europi, rekao je za The Sun: "Uvjeren sam da će Ukrajinci osloboditi Krim do sljedećeg ljeta. Ukrajinci su postigli nepovratan zamah, postoji neumoljivo kretanje i pritisak Ukrajinaca protiv Rusa. I rekao bih da svi putevi vode na Krim."
S dvije ukrajinske protuofenzive koje se probijaju na jugu i istoku, one bi na kraju krenule prema Krimu. "Ako iz ukrajinske perspektive zamislite da imate lijevo krilo ove ofenzive koja se spušta iz Harkiva preko Donjecka i Luhanska. I onda imate desno krilo koje je vrlo metodično djelovalo kroz Herson."
Herson je mjesto gdje se vode neke od najžešćih borbi u ratu, a Ukrajina predviđa da će se "najteže bitke" tek dogoditi oko grada koji je nekada bio dom za 300.000 ljudi. Ruske snage se povlače oko tog područja i evakuiraju civile te raste strah da bi Putin mogao učiniti nešto glupo, poput dizanja u zrak ključne brane.
Psihološki poticaj za Ukrajince
Vraćanje kontrole nad Hersonom bio bi ključan "psihološki i moralni" poticaj za Ukrajince, ali bi to također bila velika pobjeda na putu prema Krimu, rekao je general Hodges. To bi im tada omogućilo da počnu dovlačiti u domet američke projektile HIMARS koji imaju domet ispaljivanja od oko 80 kilometara.
Ukrajina bi mogla napasti ključne ruske zračne baze i skladišta opskrbe kako bi dodatno otupila svaki pokušaj Putinovih trupa da uzvrate udarac. "Jednom kad dobiju mogućnost napasti ruske mete na Krimu, ta mjesta će postati neodrživa", rekao je general Hodges za The Sun.
Oslobađanje Hersona bi također značilo da bi Rusi vjerojatno morali ostaviti iza sebe znatnu količinu teške opreme jer su Ukrajinci uništili brojne mostove preko rijeke Dnjepar. Preuzimanje kontrole nad Hersonom i rijekom Dnjepar omogućilo bi Ukrajincima da preuzmu kontrolu nad Sjevernokrimskim kanalom koji opskrbljuje vodom okupirani Krim.
Uz sve to, vrlo je moguće da bi Ukrajinci mogli zauzeti teritorij koji im je ukraden prije osam godina. General Hodges vjeruje da Rusi sada samo mijenjaju "tijela za vrijeme" dok se suočavaju s teškom zimom u Ukrajini.
"Kremlj šalje regrute prije nego što su pravilno opremljeni, obučeni i organizirani", rekao je za The Sun. “Cilj je razvući ove stvari i nadati se da će vlastiti problemi Zapada dovesti do toga da izgube volju da nastave podržavati Ukrajinu. Ovi projektili i bespilotne letjelice koje Putin lansira na gradove su samo pokušaji slamanja naše volje. Ideja je da će se nekako ljudi na Zapadu umoriti od gledanja bombardiranih gradova i Rusije koja gradove čini nenastanjivim."
Koji je Putinov cilj?
Politolog dr. Andreas Umland, iz Stockholmskog centra za istočnoeuropske studije, također je rekao za The Sun da vjeruje da je Putinov novi fokus na napade na civile i infrastrukturu trik kako bi postigao "prisilni mir". “Cilj je sada natjerati Ukrajinu na pregovore s Rusijom da bi se postigao prekid vatre ili mirovni sporazum koji Putin može prikazati kao pobjedu kod kuće", rekao je dr. Umland.
“Pokušat će Kijev natjerati na kompromis i okončati rat jer sam rat ne ide dobro za Rusiju. Putinova aneksija teritorija dovela je do slijepe ulice - ranije tijekom rata mogli ste zamisliti rusko povlačenje u kojem samo tvrde da su 'pobijedili'. Sada imaju te aneksije, za njega je sve ili ništa. Putin mora nekako pobijediti", dodao je.
A to se pokazalo iznimno teškim jer se ruska vojska pokazala vrlo neučinkovitom na bojnom polju, unatoč tome što se navodno smatra jednom od najvećih i najbolje opremljenih na svijetu.
General Hodges je priznao da je "precijenio" sposobnost Rusa, rekavši da se toliko njihovih neuspjeha jednostavno svodi na neobuzdanu korupciju. "Rusi će napraviti sve što je potrebno, naći će načina da se prilagode svojim brojnim nedostacima - ali njihovi problemi su toliko duboko ukorijenjeni u njihovoj kulturi", rekao je za The Sun.
Putinovi zapovjednici vjerovali su da bi mogli pregaziti Ukrajinu za nekoliko dana, ali rat bjesni već osam mjeseci. Uvjerili su ruske trupe da će biti dočekani klicanjem i mahanjem zastavama kao "osloboditelji", a umjesto toga, bili su suočeni s kalašnjikovima i molotovljevim koktelima kao osvajači.
Putinov rat postao je spora i brutalna močvara, ona koja je dovela do promjene taktike Rusa, koji su prešlo s pokušaja kirurških napada na divlje, neselektivne napade na civile. S daljnjim porazima na horizontu, naizgled beznadnom masovnom mobilizacijom i preporođenom Ukrajinom koja juriša prema svom novom "teritoriju", strahovi rastu da bi rat mogao ponovno eskalirati, piše The Sun.