UGLEDNI MEDICINSKI ČASOPIS POPLJUVAO CIJELI SVIJET: /

'Ovaj koronavirus nije bezazlen. On ubija. Države nisu poduzele dovoljno dobre mjere'

Image
Foto: Profimedia
10.3.2020.
7:02
Profimedia
VOYO logo

Koronavirus je zahvatio 100 zemalja svijeta, zarazio više od 110.000 ljudi te ubio više od 3800. Iako Svjetska zdravstvena organizacija nije proglasila pandemiju, pretpostavlja se da će COVID-19 zahvatiti sve zemlje svijeta. Vrhunski medicinski časopis Lancet, stoga je objavio kritiku mjera kojima se države nastoje obraniti od širenja zaraze.

Pod naslovom "COVID-19: Premalo, prekasno?" kao najcrnji primjer spominje se stanje u Italiji, koje se nije popravilo čak niti uvođenjem potpune karantene u 17 područja. Autori članka tvrde da ministri zdravstva različitih država nastoje uvesti prikladne mjere kako bi zaustavili ili usporili epidemiju koronavirusa, ali, ističu, svi njihovi dosadašnji napori su bili spori i neučinkoviti. Zbog toga, naglašavaju, postoji opasnost da su te zemlje prekasno reagirale kako bi zaustavile epidemiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
CIJELA ITALIJA JE U KARANTENI, GRAĐANI SMIJU SAMO NA POSAO I KOD LIJEČNIKA: /

U Hrvatskoj potvrđen i 13. slučaj zaraze

Image
CIJELA ITALIJA JE U KARANTENI, GRAĐANI SMIJU SAMO NA POSAO I KOD LIJEČNIKA: /

U Hrvatskoj potvrđen i 13. slučaj zaraze

Kina kao uzor

S druge strane, Svjetska zdravstvena organizacija hvali napore Kine i opisuje ih kao "najambiciozniji, najagilniji i najagresivniji napor za stavljanje epidemije pod kontrolu u povijesti", koji je rezultirao gotovo potpunim zaustavljanjem širenja zaraze te padom broja zaraženih na razine s početka izbijanja bolesti.

Lancet ističe ulogu kineskog "snažnog administrativnog sustava koji se može mobilizirati u vrijeme prijetnje, zajedno sa spremnošću kineskog naroda da slijedi stroge javnozdravstvene procedure". Čak je i Svjetska zdravstvena organizacija preporučila slično reakciju. No čini se da, unatoč tome što nemaju kinesku kontrolu nad gospodarstvom, čelnici liberalno-demokratskih zemalja imaju što naučiti od njih - ali nisu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oslobađanje od strahova

Javnozdravstvene mjere nadzora, iscrpnog praćenja kontakata, društvenog distanciranja, ograničenja putovanja, obrazovanja javnosti o higijeni, osiguravanja cjepiva za gripu te odgađanja operacija i medicinskih usluga koje nisu nužne, mogu pomoći u usporavanju zaraze i smanjivanju pritiska na bolnice. Zbog toga se strahuje kako će se s epidemijom nositi zemlje s nerazvijenim zdravstvenim sustavom i niskim kapacitetom dijagnostike i intenzivne njege, poput supsaharskih, bliskoistočnih ili južnoameričkih zemalja.

"Ovaj koronavirus nije bezazlen. On ubija. Politički odgovor na epidemiju bi stoga trebao odražavati prijetnju za nacionalnu sigurnost koju SARS-CoV-2 predstavlja", upozoravaju autori članka na Lancetu.

Predlažu edukaciju zdravstvenih radnika o skrbi zaraženih, veću dostupnost zaštitnih maski i odijela, ventilatora, kisika i setova za testiranje te jačanje opskrbnog lanca. Svaka bi bolnica trebala formirati temeljni tim za borbu sa zarazom. Kineske mjere, uključujući i karantene za cijele višemilijunske gradove, vjerojatno su spasile desetke tisuća života. Lancet zaključuje da razvijene zemlje moraju djelovati odlučnije i odbaciti strahove od negativnih ekonomskih i političkih posljedica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo