Hrvatska će u četvrtak obilježiti i proslaviti 26 godina od vojno-oslobodilačke akcije Oluja. U toj operaciji oslobođeno je 10.400 četvornih kilometara ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske i to prostora koji su pobunjenici nazvali Republika Srpska Krajina.
Glavna proslava će se i ove godine održati u Kninu, iako malo izmijenjeno zbog epidemioloških mjera, pa će fokus biti na nogometnom stadionu, a ne u centru grada u koji je Hrvatska vojska ušla 5. kolovoza 1995. godine i na Tvrđavi podigla hrvatsku zastavu, što je i simbolično označilo oslobađanje hrvatskog teritorija. Oluja je označila i kraj Domovinskog rata u Hrvatskoj.
Prošle godine obilježavanje Oluje označio je i dolazak predstavnika srpske manjine u Knin, a konkretno to je bio potpredsjednik Vlade Boris Milošević. "Želim da se prekine spirala mržnje kako se užasi rata nikada ne bi ponovili. Društvo je sazrijelo da čujemo jedni druge i poštujemo jedni druge bez obzira na nacionalnost. Čuo sam poruke mira pa tako i svoj dolazak smatram zalogom za budućnost", kazao je prošle godine Boris Milošević.
Kurir objavio naslovnicu s Gotovinom
Iako se prošle godine u Hrvatskoj govorilo o budućnosti i miru, i ove godine u srpskim medijima se uoči obljetnice Oluje počela "paliti atmosfera". Tako je srpski Kurir na današnju naslovnicu stavio veliku fotografiju umirovljenog generala Ante Gotovine uz nadnaslov: "Stradanje Srba ostalo nekažnjeno" i naslov: "Krvnik". Podsjetimo, Ante Gotovina je 2012. godina na Haškom sudu dobio oslobađajuću pravomoćnu presudu.
Kurir se u svom tekstu poziva na memoare bivše haške tužiteljice Carle del Ponte te na naslovnici izvlače navodne citate da su "vojnici Ante Gotovine srpske civile i stoku žive spaljivali", da su "u bunare i vodovod bacali leševe" te da su "prisiljavali ljude da gledaju smaknuća članova njihovih obitelji".
"Hrvatske vojne snage, pod vodstvom generala Ante Gotovine, bile su više nego brutalne tijekom akcije 'Oluja' u kolovozu 1995. godine, kada je iz Hrvatske protjerano više od 220.000 Srba, dok je njih 1877 poginulo i nestalo. Koliko su bila jeziva nedjela hrvatskih snaga, možda je najbolje istražila i opisala nekadašnja glavna tužiteljica Haškog tribunala Carla del Ponte, koja je svojevremeno u svojim memoarima do detalja iznijela što je sve srpska manjina preživjela tijekom ratnih sukoba u Hrvatskoj", stoji u tekstu Kurira koji ističe da je Gotovina na kraju izbjegao zatvor i ostao nekažnjen.
Održan skup "Oluja zločin koji traje i danas"
Srpska agencija Tanjug je jučer donijela i izvještaj s konferencije za medije predsjednika "Koordinacije udruženja izbeglih i raseljenih lica u Srbiji" Milana Žunića održanoj uoči obljetnice Oluje. Na skupu "Oluja zločin koji traje i danas" Žunić je netočno ustvrdio da oni Srbi koji se nisu uspjeli evakuirati tijekom Oluje, nisu ostali ni živi.
"Ljudi iz Republike Srpske Krajine koji nisu uspeli tog užasnog dana da se ubace u nepreglednu kolonu od 250.000 ljudi, nisu ni preživjeli tu zločinačku akciju 'Oluja', tako da je Hrvatska uspjela etnički očistiti taj prostor od Srba", kazao je jučer Žunić te se obrušio i na predstavnike Srba u Hrvatskoj.
"Mi protjerani Srbi iz Hrvatske ne možemo da razumijemo te političke predstavnike Srba iz Hrvatske, iz razloga što je prije "Oluje" u Hrvatskoj živjelo više od 600.000 Srba, a danas ih ima manje od 150.000, tako da nije jasno što se tu ima slaviti", rekao je Žunić.
Gotovina, Čermak i Markač su pravomoćno oslobođeni krivnje
Za kraj podsjetimo još jednom, Haški sud je na suđenju koje se odnosilo na navodne zločine tijekom i nakon Oluje oslobodio generale Antu Gotovinu, Ivana Čermaka i Mladena Markača te time potvrdilo kako je to bila legitimna vojna akcija oslobađanja okupiranog hrvatskog teritorija.