U Sloveniji se već dva tjedna živi pod najstrožim protuepidemijskim mjerama. Bez covid-potvrde ne može se ni u gradski autobus ni u slastičarnicu ni u šoping centar, čak se ne može ni natočiti benzin. No, tako bi trebalo biti u teoriji, ali u praksi, to malo drugačije izgleda, kaže se u prilogu RTL Direkta iz Ljubljane, dan nakon kiše koja je izazvala potop biblijskih razmjera.
Već više od dva tjedna u Sloveniji se malo što može bez potvrde da ste cijepljeni, preboljeli ili negativni na Covid. U stvarnosti, to drugačije funkcionira.
Vozači autobusa ne traže potvrde, samo karte
Ekipa RTL-a najprije je otišla na stajalište autobusa, kako bi provjerila kako se provodi mjera da i za svaki ulazak u bilo koje vozilo javnog prijevoza treba covid-potvrda. No, nitko od vozača ne traži potvrdu na ulazima, nego samo vozne karte. Putnici se zbog toga, naravno, ne bune, iako ima i nekih kojima ne bi smetalo da se ta mjera strože provodi.
''Nešto moraju napraviti drukčije, to je policijska država. Mislim da svatko mora biti toliko zreo da zna da to radimo za zajedničku dobrobit'', kazala je za RTL Direkt Erika iz Ljubljane. ''Svako toliko se vidi da nešto kontroliraju, mislim da je, ali nije toga puno'', dodao je Auguštin.
Izuzetaka očito ima još. U centralnoj ljekarni nitko ništa nije pitao. Posebno stroge mjere zato se odnose na ugostitelje, jer bi prema novim pravilima potvrde morali imati i svi gosti koje poslužuju na terasama, na otvorenom.
''Kad pokažu potvrdu, mi tražimo i da nam pokažu osobnu iskaznicu, da vidimo je li to doista osoba čija je potvrda. Ako gost to ne želi pokazati, mi tu ništa ne možemo'', rekao je konobar David Šestič.
I ugostitelji poslužuju goste bez potvrda
Neki su ugostitelji mimo kamere priznali da poslužuju i goste bez potvrda. Ne strahuju od kazni jer kažu da inspektora jednostavno nema dovoljno, a i ne vjeruju da bi se usudili naplaćivati kazne u sektoru koji je ionako najviše trpio u pandemiji. Potrebu potvrde za sjedenje na otvorenom ne razumiju ni gosti.
''Meni nije problem jer imam potvrdu, ali mi se čini da to baš i nema smisla, jer smo vani'', rekla je Ljubljančanka Nuša.
Objašnjenje ovakve provedbe mjera ekipa RTL-a zatražila je i od slovenske Vlade i od stožera, ali sugovornike nije dobila, kao ni podatke o dosad provedenim nadzorima i ispisanim kaznama.
Na prosvjedima i oni koji nemaju ništa protiv mjera
Kako tumači novinarka Zarja Muršič, nagrađena za izvještavanje o koroni, Vlada Janeza Janše od samog početka je svoje poteze loše komunicirala prema građanima, a stroge su mjere odlučili uvesti ne toliko da poboljšaju epidemiološku situaciju, koliko da povećaju interes za cijepljenje.
''Nije se dogodilo ono za što je dobar primjer Francuska, gdje je na zabrane i naredbe zanimanje za cijepljenje raslo, ovdje toga nije bilo. Jest naraslo na nekoliko dana, ali potom je ponovno palo'', izjavila je Muršič .''Mislim da su vrlo različiti razlozi zašto se ljudi ne cijepe'', dodala je.
A različiti su i razlozi za prosvjede protiv Vlade, kojih je bilo i prije uvođenja posljednjih mjera, posljednjih tjedana samo im se pridružio dio antivaksera i antimjeraša, prema kojima se i sinoć koristio suzavac i sila. No, prosvjede protiv Vlade podržavaju čak i neki koji nemaju ništa protiv mjera. Ispada da bi situacija u Ljubljani ostala ista da se sutra mjere ublaže. Može se na kraju zaključiti da ove stroge mjere u Sloveniji u praksi baš i nisu primijenjene. Ali to ne znači da građani neće i dalje prosvjedovati, što protiv mjera, što protiv Vlade.