Ubijanje kitova u Japanu više nije ni tradicija
ni nužnost, već bunt! Nakon 31 godine odbacuju kvote koje su sami
sebi zadali zbog ostalih država koje ih se ne pridržavaju!
Istodobno, potresne snimke zatočenih životinja iz Rusije obišle su svijet. Fotografiraju ih turisti, o njima se brinu oceanolozi, a masovno ih istrebljuju kitolovci, jer, lov na ova golema bića ponovno je popularan u Japanu.
Kitova sve manje
Prvi pokušaj da se ograniči ulov među članicama sporazuma - Norveške, Islanda, Rusije i Japana - neslavno je propao. Brojke koliko se jedinki kitova Usana i Zubana može izloviti nisu definirane. Pa je Japan, koji godinama tvrdi da je izlov u znanstvene svrhe, sam ograničio na 227 na godinu.
"Taj broj životinja smanjen je na brojke koje se mjere svega u tisućama. U najugroženije definitivno spada Plavetni kit. Samo na južnoj polutci procjena je da je živilo oko 250 tisuća, a danas svega oko 2300", rekao je za RTL Danas viši kustos Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Draško Holcer.
Poslužuju ih kao luksuzno jelo
Dio je to i njihove kulture. U vrijeme II. svjetskog rata bili su hrana za mase, a sada su luksuzno jelo, iako ne bi trebali biti, barem po nutritivnim vrijednostima.
"U svom tkivu akumuliraju golem broj zagađivala iz okoliša u kojem žive. Njihovo meso prepuno je teških metala", govori Holcer.
Rusija je nedavno krenula u ispravljanje pogrešaka. Gotovo 100 jedinki beluga kitova i orki, pušteno je na slobodu iz ilegalnih bazena.
Delfini, također često zatočeni, uz kitove su jedni od najinteligentnijih bića i žive u obiteljima pa se i emotivno vežu.
Broj jezika koji govore je golem pa se različita jata nužno ne razumiju, zazivaju se imenima, a svoj odraz prepoznaju u ogledalu.