U BRUXELLESU ZAVLADALA ZABRINUTOST: /

Hoće li izborni rezultati poremetiti pregovore o izlasku Britanije iz EU?

Image
Foto: AFP, FRANCK FIFE

Rezultati prijevremenih parlamentarnih izbora održanih u četvrtak u Velikoj Britaniji izazivaju zabrinutost u Bruxellesu jer je sada postalo neizvjesno kada mogu započeti pregovori o Brexitu.

9.6.2017.
14:21
AFP, FRANCK FIFE
VOYO logo

"Ne znamo kada će pregovori o Brexitu započeti, ali znamo kada trebaju završiti", poručio je preko Twittera predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk. On je pozvao Veliku Britaniju da "učini sve kako pregovori ne bi završili bez dogovora".

Velika Britanija je 29. ožujka poslala službenu obavijest da želi napustiti EU i od tada teče dvogogodišnji rok za završetak pregovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početak pregovora o Brexitu bio je planiran za 19. lipnja, ali je sada gotovo sigurno da tada neće moći započeti.

PANIKA MEĐU EUROSKEPTICIMA: Je li izbornim debaklom Therese May ugrožen izlazak Velike Britanije iz Europske Unije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Image
BRITANSKA PREMIJERKA POKOPANA NA TWITTERU: /

'Breaking news: Zaje**** se!'

Image
BRITANSKA PREMIJERKA POKOPANA NA TWITTERU: /

'Breaking news: Zaje**** se!'

Britanska premijerka Theresa May sazvala je u travnju prijevremene parlamentarne izbore za 8. lipnja kako bi ojačala većinu u parlamentu i tako učvrstila svoju pregovoračku poziciju.

Međutim, suprotno očekivanjima, ona je na izborima postala samo relativni pobjednik, izgubivši apsolutnu većinu koju je ranije imala u parlamentu.

Rezultate izbora komentirali i europski čelnici

Njemački ministar vanjskih poslova Sigmar Gabriel izjavio je kako se nada da će Britanija uskoro sastaviti vladu kako bi počeli pregovori o Brexitu.

"Mogu se samo nadati da će biti brzo sastavljena vlada s kojom ćemo moći ozbiljno pregovarati i da ćemo, ako bude moguće, zadržati Britaniju što bliže Europskoj uniji", rekao je Gabriel na sastanku s katarskim šefom diplomacije u njemačkome gradu Wolfenbuettelu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski premijer Edouard Philippe rekao je da rezultati britanskih izbora predstavljaju "neku vrstu iznenađenja", ali da ne dovode u pitanje stajalište Britanaca o Brexitu.

"U svakom slučaju bit će to dugi i složeni pregovori", rekao je on misleći na Brexit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švedska ministrica vanjskih poslova Margot Wallstrom rekla je da sada kreću pregovori među strankama. "S nestrpljenjem očekujemo sastavljanje nove vlade. Sada treba vidjeti kako će utjecati rezultati izbora na pregovore o Brexitu. Važno je da razdvajanje bude što bolje organizirano", rekla je Wallstrom.

Image
Foto: AFP, DANIEL LEAL-OLIVAS

Češki premijer Bohuslav Sobotka izjavio je da je čelnik laburista "Jeremy Corbyn pravi pobjednik" izbora te da bi Britanija trebala brzo sastaviti novu vladu jer su već izgubljeni mjeseci u pregovorima o Brexitu.

Norveški šef diplomacije Berge Brende, čija zemlja je dva puta odbacila ulazak u EU, rekao je da se sada vidi tek vrh ledenog brijega kada je riječ o teškoćama vezanim za izlazak iz Unije. "Tjedni koje dolaze bit će teški za Veliku Britaniju, teži nego što se očekivalo", smatra Brende.

Britaniju čeka teško razoblje pregovora

Glavni pregovorač EU-a Michel Barnier istaknuo je da pregovori trebaju početi onda kada Britanija bude spremna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Još jedan autogol, nakon (bivšeg premijera Davida) Camerona, sada je postigla i May, što dodatno komplicira pregovore", izjavio je šef liberalne skupine u Europskom parlamentu Guy Verhofstadt.

"Sat otkucava, a Velika Britanija je duboko podijeljena. Gospođa May je htjela je stabilnost, a dobila je kaos u svojoj zemlji", poručuje šef europskih pučana u Europskom parlamentu Manfred Weber.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šef europskih socijalista Gianni Pittella kaže da je premijerka May "doživjela katastrofu". "Ona više nema nikakve vjerodostojnosti ni u Velikoj Britaniji niti u Europi", ističe Pittella.

U Europskoj uniji su priželjkivali da May dobije čvrstu pregovaračku poziciju smatrajući da bi to olakašalo pregovore.

Europska strana želi izbjeći da pregovori završe bez sporazuma, jer bi kaotični Brexit donio puno problema i građanima i gospodarstvu. S druge strane, u Britaniji se često isticalo da je bolje "nikakav dogovor od lošeg dogovora". Britanska vlada se odlučila za "tvrdi Brexit", što znači da ne želi ostati dijelom jedinstvnom europskog tržišta.

Sada se postavlja pitanje hoće li London ostati pri svojem stajalištu i hoće li možda nova vlada tražiti nešto mekši izlazak iz EU-a. Britanija želi kontrolirati pristup svome tržištu rada, što znači da za građane EU-a ne bi više vrijedila sloboda kretanja osoba i radne snage. S druge strane, EU ističe da ostanak u jedinstvenom europskom tržištu podrazumijeva poštovanje svih četiriju sloboda - slobode kretanja ljudi, roba, usluga i kapitala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo