Prva zaraza lambda varijantom koornavirusa otkrivena je u Peruu prije dvije godine. Potkraj prošlog ljeta znanstvenici su najavili da bi nakon delte mogla početi dominirati lambda. Uz deltu i omikron, u Bosni i Hercegovini je prije dva dana potvrđena i zaraza lambda varijantom koronavirusa, potvrdila je Sebija Izetbegović, direktorica Kliničkog centra Sveučilišta u Sarajevu za portal Faktor.
Lambda varijanta se po mnogočemu razlikuje od ostalih. Prema jednoj japanskoj studiji, zaraznija je i otpornija na antitijela, a samim time i na cjepiva. Naime, šiljasti protein lambde nosi tri zabrinjavajuće mutacije, od kojih jedna uzrokuje slabljenje antitijela. To znači da je smanjen imunitet i cijepljenih i preboljelih osoba.
Zaraznija, ali se rijetko pojavljuje
Druge dvije mutacije uzrokuju lakšu zaraznost. Stoga i ne čudi što je tijekom ljeta detektirana u 30 država, mahom Južne Amerike i Europe. No, tada nije bilo izvjesno da bi lambda istisnula dominantnu delta varijantu.
Science Focus piše da izvješće britanske vlade od kraja studenoga sugerira da, pored već ranije otkrivenih slučajeva zaraze, nije bilo novih. U Peruu se lambda nije pojavljivala od listopada, a u svijetu je, prema podacima inicijative GISAID, od listopada 2021. zabilježeno svega devet novih slučajeva.
Simptomi se ne razlikuju
Zasad ne upućuje ništa da bi se simptomi lambde, odnosno varijante C.37 mogli jednostavno razlikovati od drugih varijanti koronavirusa. Tako se može reći da su i glavni simptomi lambde visoka temperatura koja se može osjetiti na prsima ili leđima, kontinuirani teški kašalj te gubitak osjeta okusa ili mirisa.