Dok u Europi strahuju od širenja delta soja, američki znanstvenici se pribojavaju da je novi soj koronavirusa koji hara Južnom Amerikom otporan na cjepiva, piše New York Post.
Soj lambda ili C.37 pojavio se u kolovozu prošle godine, a stručnjaci tvrde da je odgovoran za to što Peru ima najveću smrtnost od početka pandemije, gdje prema podacima Sveučilišta Johns Hopkins gdje svaki deseti zaraženi stanovnik umre, a na brojci od 100.000 stanovnika bilježi se 600 smrti. Najgore stanje po broju zaraženih sojem lambda je također u Peruu, gdje je, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, taj soj prisutan u 81 posto novih slučajeva zaraze.
Poharao Južnu Ameriku
Ovaj se soj trenutno proširio u tridesetak zemalja svijeta, među kojima su južnoameričke zemlje, ali i Velika Britanija, gdje je otkriveno najmanje osam slučajeva zaraze.
"Lambda nosi velik broj mutacija koji vode do moguće povećane prenosivosti ili mogućoj povećanoj otpornosti na antitijela", poručuju iz Svjetske zdravstvene organizacije koja je započela s praćenjem tog soja.
Dijeli mutacije s deltom
Čileanski znanstvenici, pak, tvrde da postoji mogućnost da je soj lambda otporniji na cjepiva od ostalih te smatraju da je vjerojatno zato smrtnost u njihovoj zemlji velika, iako se provode programi masovnog cijepljenja
"Uzimajući u obzir koliko brzo se ova varijanta širi u Peruu, Ekvadoru, Čileu i Argentini, smatramo da lambda ima potencijal da postane zabrinjavajući soj", navode znanstvenici.
Soj lambda ima neobičan set mutacija, od kojih barem jednu dijeli sa sojem delta, tvrdi Jeff Barrett, iz Inicijative za genomiku covida-19 s instituta Wellcome Sanger u Velikoj Britaniji. Ta je zemlja soj navela kao "varijantu pod istragom". WHO upozorava da su potrebna dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo jesu li cjepiva zaista nemoćna u borbi protiv tog soja.