Prosvjedi su prvenstveno zamišljeni kao potpora bivšem pokrajinskom predsjedniku Katalonije Arturu Masu te predsjednici pokrajinskog parlamenta Carme Forcadell.
U studenome 2014., oni su proveli simboličan, savjetodavni referendum o neovisnosti te bogate sjeveroistočne pokrajine u znak prosvjeda protiv središnje vlade i ustavnog suda Španjolske koji je referendum proglasio nezakonitim.
Prema ustavu iz 1978. kada je u Španjolsku uvedena demokracija referendumi se mogu organizirati jedino na razini čitave zemlje.
Arturu Masu sudit će se za 'građanski neposluh' i prijeti mu kazna desetgodišnje zabrane obnašanja javne dužnosti.
Katalonci imaju višestoljetnu vlastitu kulturu, jezik, identitet. Težnje za proglašenjem neovisnosti od Španjolske motivirane su i recesijom zbog čega je u Kataloniji koja ima visok udjel u BDP-u cijele Španjolske jačalo nezadovoljstvo zbog slanja novca u Madrid kojim se financiraju siromašne pokrajine.
Zbog odbijanja Madrida da dopusti referendum o neovisnosti, katalonsko vodstvo odlučilo se za jednostrani proces koji treba voditi proglašenju katalonske republike.
U rezoluciji prihvaćenoj prije godinu dana, zastupnici pokrajinskog parlamenta, u kojem zagovornici neovisnosti imaju apsolutnu većinu od rujna 2015., izjasnili su se da neće poštivati španjolske institucije.
Carles Puigdemont, sadašnji predsjednik Katalonije, obećao je referendum o otcjepljenju u rujnu 2017., bez obzira slagao se Madrid s time Madrid ili ne te da će proglasiti neovisnost ako građani Katalonije tako odluče.