Pokolj 29 novinara i dva medijska djelatnika u studenome na Filipinima, povećao je broj ubijenih novinara u 2009. na 71., navodi CPJ u izvješću, kritizirajući filipinske vlasti da su nekažnjavanjem ranijih napada na novinare, pridonijele pokolju kakav nije zabilježen u 18 godina otkad se izvješće izrađuje.
Po broju zatvorenih novinara prednjačili su Iran sa 47 i Kina sa 24, a ukupno je do prosinca zabilježeno 136 novinara u zatvorima.
''Iranska Revolucionarna garda u biti je kriminalizirala novinarstvo poslije izbora'', piše Fareed Zakaria, autor i urednik Newsweeka u uvodu ovogodišnjeg izvješća CPJ.
Rusija je četvrta najsmrtonosnija zemlja u svijetu za novinare i deveta najgora kada je riječ o rješavanju ubojstva novinara, navodi CPJ. Također se upozorava na nasilje prema novinarima i njihovo zatvaranje u Uzbekistanu, Kirgistanu i Kazahstanu.
Izvješće CPJ-a ukazuje na pojavu prijetnji novinarima u cijelom svijetu, ali isto tako naglašava hrabro izvještavanje i ostvarene napretke u slobodi izražavanja. Na se Kubi, primjerice, pojavila živa kultura blogiranja, usprkos represivnim zakonima. U Rusiji su zahtjevi CPJ-a nagnali vlasti da ponovno otvore istragu neriješenih ubojstava novinara.
U izvješću se, također ističe, da u Latinskoj Americi vlade ciljano špijuniraju novinare i smanjuju slobodu medija u cijeloj regiji.
Mediji u Afganistanu i Pakistanu suočavaju se s ogromnim izazovima u praćenju višestrukih sukoba na poroznoj granici. Ubojstvo novinara u Čečeniji ostavlja prazninu u praćenju stanja ljudskih prava i traži međunarodnu pozornost. U žarišnim točkama u Africi, poput Somalije, veliki broj novinara je prisiljen na progonstvo. Potaknuto Internetom, praćenje stanja ljudskih prava raste diljem Bliskog istoka, što vlade nastoje suzbiti.
Izvršni direktor CPJ-a Joel Simon istaknuo je da su samostalni (freelance) i on-line novinari ranjiviji nego ikada.
''Dok su prava svakoga novinara zaštićena međunarodnim pravom, malo ih sada ima velike medijske organizacije koje mogu stati iza njih. Umjesto toga, njihova sigurnost ovisi o sposobnosti organizacija za slobodu medija da privuku pozornost javnosti i mobiliziraju na akciju'', dodao je Simon.
Izviješće CPJ, koje analizira stanje u više od 100 zemalja, objavljeno je u utorak na prigodnim događanjima u Tokiju, Kairu, Bogoti, Bruxellesu, Nairobiju i New Yorku.
Prethodni članak:
arti-201002090505006