Tužitelj Serge Brammertz izjavio je da će proučiti zaključak suda i tražiti osnove za žalbu na presudu.
"Primio sam presudu na znanje. Trebat će nam vremena da proučimo argumentaciju sudskog vijeća, a bilo je izdvojenih mišljenja. Apsolutno sam uvjeren da zajednica žrtava i puno ljudi neće biti zadovoljni s ovim ishodom. Mi u velikoj mjeri dijelimo njihovu frustraciju. Proučit ćemo argumente i onda odlučiti hoćemo li se žaliti", rekao je Brammertz nakon što je prvostupanjsko vijeće Haškog suda oslobodilo Šešelja po svim točkama optužnice.
Brammertz je rekao da je očekivao da će sudsko vijeća razmotriti predočene dokaze i donijeti odluku o tome je li bilo individualne odgovornosti optuženika za počinjene zločine.
Nije u skladu s činjeničnom stvarnošću
"Vidjeli ste da je sudsko vijeće napravilo puno širu analizu sukoba i njegovih aspekata, a mi smatramo da to nije u skladu s činjeničnom stvarnošću, ali sada je prerano za zaključke", rekao je Brammertz, dodajući da ima određeni broj elementa u presudi za koje smatra da su činjenično netočne.
U priopćenju tužiteljstva se podsjeća da su tri osobe iz njegova kruga, dvoje iz braniteljskog tima, pod istragom zbog navodnog podmićivanja i prijetnji svjedocima.
Osim toga, Šešelj je triput osuđen zbog otkrivanja identiteta zaštićnih svjedoka. Zbog toga mu je izrečena kazna od četiri godine i devet mjeseci, navode u priopćenju.
Sud o ideji velike Srbije: "Političke ideje nisu kriminalne"
Pravni zastupnik Srbije u Den Haagu Saša Obradović kazao je danas da je uvjeren da će se haško tužiteljstvo žaliti na današnju oslobađajuću presudu Vojislavu Šešelju jer je ona prvostupanjska pa samim tim ni postupak nije završen.
Obradović je, kako prenosi TV N1, ocijenio da su danas pred ICTY, tijekom izricanja presude Šešelju, ponovljene teze pravnog tima Srbije (kojem je bio šef u nekadašnjem sporu s Hrvatskom) da "političke ideje nisu a priori kriminalne".
"Ovo jest bilo iznenađenje da netko u Tribunalu razmišlja na ovaj način", ocijenio je Obradović.
Šešelj bi mogao ostati bez odštete
Komentirajući mogućnost da Šešelj traži naknadu zbog godina provedenih u pritvoru, Obradović je rekao da "to pitanje treba postaviti UN, jer je Haški tribunal sud UN", ali je rekao kako ne sumnja da će se "Šešelj obratiti svima, jer je u pritvoru proveo više od 11 godina i osam mjeseci".
Istodobno, odvjetnik Novak Lukić izjavio je Šešelj ima pravo tražiti odštetu, ali je ukazao i na činjenicu da je još nitko od haških optuženika nije dobio "zbog određenih pravila UN".
On je istaknuo da, po pravilima UN, ne postoji mogućnost da bilo tko snosi naknadu štete za propuste organa UN-a.
Odvjetnik Lukić je pred Tribunalom zastupao Momčila Perišića i Veselina Šljivančanina, a bio je i član srpskog pravnog tima pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu u sporu Hrvatske i Srbije po uzajamnim tužbama za genocid.
Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda oslobodilo je u četvrtak vođu srpskih radikala Vojislava Šešelja po svim točkama optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.