Djeca zaposlenika američke vlade i pripadnika vojnih službi koja su rođena u inozemstvu više se neće automatski smatrati američkim državljanima, navodi se u upozorenju američkih službi za državljanstvo i imigraciju, piše Independent. Ta nova politika izazvala je zbunjenost među mnogima, a riječ je o posljednjoj u nizu politika kojima Trumpova administracija želi redefinirati državljanstvo.
Prema Zakonu o imigraciji i državljanstvu, djeca članova američkih službi i vladinih službenika koji služe izvan zemlje vodila su se kao da „borave u Sjedinjenim Državama“ te su bila građani SAD-a. Prema novoj politici ta djeca koja su rođena u inozemstvu, poput one rođene u vojnim bolnicama ili diplomatskim ustanovama koje pripadaju SAD-u, više neće imati prebivalište u SAD-u.
Promjena pravila znači da djeca koja žive u inozemstvu sa svojim roditeljima automatski ne smatramo državljanima SAD-a, čak i ako su njihovi roditelji zaposlenici američke vlade ili članovi američkih službi stacionirani izvan Sjedinjenih Država, objasnila je glasnogovornica Službe za državljanstvo i useljenje SAD-a Meredith Parker za blog Taks&Purpose.
Postupak dobivanja državljanstva
Parke je potvrdila kako djeca rođena izvan SAD-a više neće automatski biti američki državljani čak ni u slučaju da su roditelji zaposlenici američke vlade ili članovi američkih službi. "Da bi stekli potvrdu o državljanstvu, njihov roditelj koji je američki državljanin mora podnijeti zahtjev za državljanstvo u njihovo ime", dodala je. Taj postupak dobivanja državljanstva mora biti završen prije djetetovog osamnaestog rođendana.
Dok će djeci članova službi biti omogućeno da dovrše proces dobivanja državljanstva izvan SAD-a, djeca državnih službenika "moraju zakonito ući u SAD sa useljeničkom ili neuseljeničkom vizom i biti u zakonitom statusu kada budu polagali zakletvu vjernost".