PRIZNAO KRIVNJU /

Trnoviti put Juliana Assangea: 13 godina trajala je njegova agonija. Na kraju je popustio

Image
Foto: Profimedia

Put do Assangeovog napuštanja zatvora i Ujedinjenog Kraljevstva bio je pun pravnih bitaka, kampanja i diplomatskih napetosti za njega i njegovu obitelj

25.6.2024.
8:48
Profimedia
VOYO logo

Osnivač WikiLeaksa Julian Assange (52) napustio je zatvor u Velikoj Britaniji nakon što je s SAD-om postigao sporazum o priznanju krivnje zbog optužbi za špijunažu.

Australski državljanin pristao je priznati krivnju po jednoj točki kaznenog djela za urotu za dobivanje i otkrivanje povjerljivih dokumenata američke nacionalne obrane. U objavi na X-u, WikiLeaks je rekao da je Assange napustio zatvor Belmarsh u ponedjeljak ujutro, provevši tamo 1.901 dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do poslijepodneva je bio u zračnoj luci Stansted gdje se ukrcao na avion i napustio Veliku Britaniju, piše SKY.

Njegovo izjašnjavanje o krivnji i izricanje presude zakazani su za srijedu ujutro po lokalnom vremenu na Saipanu, najvećem otoku u Sjevernom Marijanskom otočju. Nakon što ga sudac prihvati, moći će se vratiti u Australiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Put koji vodi do ove točke bio je pun pravnih bitaka, kampanja i diplomatskih napetosti za Assangea i njegovu obitelj.

Image
NAKON PET GODINA /

Julian Assange priznat će da je kriv za špijunažu. Pogodio se kako bi izašao iz zatvora

Image
NAKON PET GODINA /

Julian Assange priznat će da je kriv za špijunažu. Pogodio se kako bi izašao iz zatvora

Image
Foto: Profimedia

Kronologija nekih od ključnih događaja koji su doveli do Assangeova oslobađanja:

Osnivanje WikilLeaksa 2006. godine

Assange je osnivao WikiLeaks, web stranicu namijenjenu curenju povjerljivih ili osjetljivih informacija.

Travanj 2010.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

WikiLeaks objavio je video iz američkog helikoptera koji navodno prikazuje zračni napad u kojem su ubijeni civili u Bagdadu, uključujući dvoje novinara Reutersa.

Srpanj 2010.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

WikiLeaks objavio je više od 91.000 dokumenata, uglavnom tajnih američkih vojnih izvješća o ratu u Afganistanu.

Kolovoz 2010.

Nakon Assangeova posjeta Švedskoj izdan je nalog za uhićenje zbog odvojenih optužbi za silovanje i zlostavljanje. Assange je ispitan u Stockholmu i negira tvrdnje.

Listopad 2010.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

WikiLeaks je objavio 400.000 povjerljivih vojnih dosjea koji prikazuju rat u Iraku. Sljedećeg mjeseca objavljuje tisuće američkih diplomatskih spisa, uključujući stavove stranih čelnika i grube procjene sigurnosnih prijetnji.

Studeni 2010.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Interpol je raspisao međunarodnu tjeralicu nakon što je švedski sud odobrio zahtjev za njegovo pritvaranje zbog sumnji na silovanje, seksualno zlostavljanje i nezakonitu prisilu.

Prosinac 2010.

Assange je u pritvoru nakon saslušanja o izručenju u Londonu. Kasnije mu je odobrena jamčevina, ali je zadržan iza rešetaka kada su švedske vlasti osporile odluku.

Uvjetna jamčevina ponovno je uspostavljena na Visokom sudu kada su njegovi prijatelji ponudili 240.000 funti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veljača 2011.

Zahtjev za izručenjem iz Švedske je odobren jer je britanski sudac rekao da to ne bi kršilo Assangeova ljudska prava. Osnivač WikiLeaksa obećao je da će se boriti protiv presude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U studenom iste godine izgubio je žalbu Visokog suda na izručenje.

Lipanj 2012.

Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva odbio je Assangeovu posljednju žalbu. Assange nekoliko dana kasnije ulazi u ekvadorsko veleposlanstvo u Knightsbridgeu, u središtu Londona.

Zatražio je politički azil, strahujući da bi na kraju mogao biti izručen SAD-u i potencijalno se suočiti s desetljećima iza rešetaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolovoz 2012.

Ekvador je odobrio zahtjev za azilom, što znači da Assange može biti siguran da policija neće moći ući i uhititi ga - sve dok ne napusti zgradu - zbog posebnih pravila diplomatskog imuniteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Metropolitanska policija čuvala je zgradu u slučaju da pokuša pobjeći u sigurno utočište južnoameričke zemlje.

Prosinac 2014.

Američki lingvist i filozof Noam Chomsky i holivudski glumac John Cusack posjetili su Assangea u veleposlanstvu.

Assangeov tim u međuvremenu je izgubio žalbu u Švedskoj zbog odluke da se potvrdi nalog za uhićenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostali poznati posjetitelji tijekom njegova boravka u veleposlanstvu uključili su bivšu zvijezdu Baywatcha Pamelu Anderson - koja je u nekoliko navrata navratila na ručak, Lady Gagu, Erica Cantonu i borca ​​za građanska prava Jesseja Jacksona.

Nigel Farage također je uočen kako izlazi iz veleposlanstva u to vrijeme, ali je odbio reći je li se susreo s Assangeom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolovoz 2015.

Istraga o optužbama za seksualno zlostavljanje i nezakonitu prisilu odbacila se nakon isteka zakonskog roka - ali ozbiljnija optužba za silovanje ostala je i dalje aktivna.

Siječanj 2017.

Barack Obama, američki predsjednik na odlasku, odlučio je osloboditi ključnu WikiLeaksovu zviždačicu Chelsea Manning.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svibanj 2017.

Švedski tužitelj kaže da je slučaj silovanja protiv Assangea odbačen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći na balkonu ekvadorskog veleposlanstva u to vrijeme, Assange je rekao da je odluka Švedske da odustane od istrage tvrdnje o silovanju "važna pobjeda".

Travanj 2019.

Assange je uhićen u ekvadorskom veleposlanstvu nakon što je ekvadorski veleposlanik "pozvao britansku policiju".

Svibanj 2019.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sutkinja Deborah Taylor zatvorila je Assangea na 50 tjedana jer je prekršio jamčevinu tražeći azil u veleposlanstvu pri Crown Courtu u Southwarku. Na saslušanju je sucu prosljeđeno pismo u kojem se Assange "bezrezervno" ispričava svima koji smatraju da ih je "nepoštovao" načinom na koji je "vodio" svoj slučaj.

Svibanj 2019.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švedski tužitelji objavili su da ponovno otvaraju istragu protiv Assangea o silovanju iz 2010.

Lipanj 2019.

Američko ministarstvo pravosuđa službeno je zatražilo od Britanije izručenje Assangea SAD-u kako bi se suočio s optužbama da se urotio hakirati državna računala i prekršio zakon o špijunaži.

Studeni 2019

Tužitelji u Švedskoj u potpunosti su odustali od svog slučaja, navodeći kao razlog nedostatak dokaza i da je prošlo previše vremena od navodnih kaznenih djela.

Siječanj 2020.

Assange se pojavio na prekršajnom sudu u Westminsteru, gdje su ga podržavali deseci pristaša - uključujući repera MIA-u.

Travanj 2020.

Otkriveno je da je Assange potajno dobio dvoje djece dok je živio u ekvadorskom veleposlanstvu. Njegova partnerica Stella Moris molila je za njegovo oslobađanje zbog straha za njegovo zdravlje.

Lipanj 2020.

Američko Ministarstvo pravosuđa izdaje ažuriranu optužnicu u 18 točaka zbog Assangeove navodne uloge u "jednom od najvećih kompromisa povjerljivih podataka u povijesti Sjedinjenih Država".

Siječanj 2021.

Britanski sudac odlučio je da Assangea ne treba izručiti SAD-u kako bi se suočio s kaznenim optužbama, zbog straha da bi si mogao oduzeti život u zatvoru. Američka vlada rekla je da će se žaliti na odluku, dodajući da bi on mogao odslužiti zatvorsku kaznu u Australiji.

Prosinac 2021.

Američka vlada pobjedila je u pokušaju Visokog suda da poništi odluku suca da ne izruči Assangea.

Ožujak 2022.

Assange se oženio svojom zaručnicom Stellom u zatvoru Belmarsh. Nosila je haljinu koju je dizajnirala Vivienne Westwood.

Lipanj 2022.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva odobrila je izručenje Assangea SAD-u, gdje se suočava s optužbama za špijunažu. Tadašnja ministrica unutarnjih poslova Priti Patel potpisala je nalog za izručenje osnivača WikiLeaksa. Imao je 14 dana za žalbu na odluku.

Lipanj 2023.

Sudac londonskog Visokog suda odlučio je da Assange nema pravne osnove za žalbu.

Veljača 2024.

Assange pokreće ono za što njegovi pristaše kažu da će biti njegov posljednji pokušaj da spriječi izručenje.

Ožujak 2024.

Izručenje je stavljeno na čekanje kada sud kaže da SAD mora pružiti jamstva da se Assange neće suočiti s potencijalnom smrtnom kaznom.

Travanj 2024.

Predsjednik Joe Biden kaže da SAD razmatra odustajanje od kaznenog progona Assangea nakon zahtjeva Australije. Premijer zemlje Anthony Albanese podržao je prijedlog kojim se poziva na povratak Assangea u njegovu rodnu zemlju.

Svibanj 2024.

Visoki sud daje Assangeu dopuštenje da pokrene potpunu žalbu na njegovo izručenje na temelju toga da se, kao strani državljanin kojem se sudi, možda neće moći osloniti na pravo na slobodu govora iz Prvog amandmana.

Lipanj 2024.

Američko ministarstvo pravosuđa i Assange otkrivaju dogovor prema kojem će se on izjasniti krivim po jednoj točki optužnice i biti osuđen na vremensku kaznu.

POGLEDAJTE VIDEO: U veleposlanstvu u Londonu: Uhićen Julian Assange!

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo