ODVJETNICI ODUŠEVLJENI /

Pobjeda za Juliana Assangea: Osnivača WikiLeaksa još uvijek ne mogu izručiti SAD-u!

Image
Foto: Profimedia

Ova odluka znači da će Assange moći osporiti uvjerenja SAD-a o tome kako će se voditi njegovo buduće suđenje i hoće li biti povrijeđeno njegovo pravo na slobodu govora te predstavlja kulminaciju 13 godina dugih pravnih bitaka i pritvora

20.5.2024.
14:43
Profimedia
VOYO logo

Osnivač WikiLeaksa Julian Assange može uložiti novu žalbu na izručenje Sjedinjenim Američkim Državama zbog curenja tajnih američkih dokumenata, odlučio je to Visoki sud u Londonu, prenosi BBC.

Njegovi su odvjetnici ove vijesti primili s oduševljenjem te su se nakon izricanja presude počeli grliti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova odluka znači da će Assange moći osporiti uvjerenja SAD-a o tome kako će se voditi njegovo buduće suđenje i hoće li biti povrijeđeno njegovo pravo na slobodu govora te predstavlja kulminaciju 13 godina dugih pravnih bitaka i pritvora.

Assange, koji se trenutačno nalazi u zatvoru Belmarsh, sada će imati nekoliko mjeseci da pripremi žalbu koja će se ticati pitanja hoće li američki sudovi zaštititi njegovo pravo na slobodu govora kao australskog građanina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
TRAŽE GA AMERIKANCI /

Julian Assange ima 'kartu u rukavu' za koju nitko nema ključ: Što se krije u trećoj bazi podataka?

Image
TRAŽE GA AMERIKANCI /

Julian Assange ima 'kartu u rukavu' za koju nitko nema ključ: Što se krije u trećoj bazi podataka?

SAD-a ga želi zbog objavljivanja povjerljivih američkih vojnih dokumenata

WikiLeaks je objavio stotine tisuća povjerljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima Washingtona u Afganistanu i Iraku, kao i niz diplomatskih depeša, što je najveći sigurnosni propust te vrste u povijesti američke vojske.

U travnju 2010. objavio je povjerljiv video koji prikazuje američki napad helikopterom 2007. godine u kojem je ubijeno desetak ljudi u glavnom gradu Iraka, Bagdadu, uključujući i dvoje novinara Reutersa.

Vlasti SAD-a žele izvesti Assangea, rođenog u Australiji, na suđenje za 18 optužbi, gotovo sve prema Zakonu o špijunaži, tvrdeći da su njegovi postupci s WikiLeaksom bili nepromišljeni, naštetili nacionalnoj sigurnosti i ugrozili živote agenata.

Njegovi brojni globalni pristaše optužnicu nazivaju parodijom, napadom na novinarstvo i slobodu govora te osvetom zbog nacionalnog sramoćenja. Skupine za ljudska prava i neka medijska tijela, kao i australski premijer Anthony Albanese i drugi politički čelnici, pozivali su na odbacivanje slučaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Mario Banožić o kobnoj nesreći: 'Nisam bio pijan i nisam pretjecao. Želim da istina izađe na vidjelo'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo