ZA SJESTI I PLAKATI /

Tropski raj pretvoren u pakao: Iza svega stoje zloglasni karteli, a na posebnom udaru su - djeca

Image

Kostarika je desetljećima bila tranzitni centar za narkotike koji idu u SAD i Europu, no kada su karteli počeli plaćati kokainom i pokrenuli nezaustavljivu spiralu kaosa

26.4.2023.
15:06
VOYO logo

Srednjoamerička nacija — jedna od rijetkih zemalja na svijetu bez vojske — dugo je bila popularna turistička destinacija zbog svoje reputacije mirne i sretne zemlje, a jednom je čak osvojila titulu najsretnije zemlje na svijetu.

Ali sada je Kostarika postala glavno središte droge koja se kreće u SAD i Europu, stope ubojstava dosežu rekordne razine, a vlada predsjednika Rodriga Cháveza bori se da obuzda nasilje, prenosi Vice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Desetljećima je Kostarika bila tranzitna zemlja za drogu koja dolazi iz zemalja poput Kolumbije ili Ekvadora. Međutim, posljednjih su se godina ondje nastanili međunarodni krijumčari droge, čime je Kostarika postala važno središte za skladištenje i proizvodnju droge. Domaća potrošnja ilegalnih droga također se više nego udvostručila, prema nedavnom izvješću Ujedinjenih naroda.

Image
'GLAVE ĆE SE GUBITI' /

Iznimno opasna droga pedesetak puta jača od heroina hit je među mladima: Smrt od nje je strašna

Image
'GLAVE ĆE SE GUBITI' /

Iznimno opasna droga pedesetak puta jača od heroina hit je među mladima: Smrt od nje je strašna

Bande regrutiraju djecu

"Želim da ljudi mogu mirno hodati ulicom, da djeca idu sigurno u park, da idu u školu bez straha da bi u svakom trenutku mogli biti uhvaćeni usred pucnjave", rekao je predsjednik Chávez u srijedu, tijekom javnog govora u San Joseu, glavnom gradu Kostarike. "Ići ćemo protiv korumpiranih dužnosnika, trgovaca drogom i uspjet ćemo", rekao je Chavez.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema službenim podacima, u posljednjem desetljeću broj ubojstava porastao je za 66 posto, što je jedno ubojstvo svakih 13 sati. Iste brojke pokazuju da je više od 70 posto tih ubojstava povezano s trgovinom drogom.

Chavez je rekao da bande sada regrutiraju djecu da rade za njih jer se suočavaju s blažim zakonskim kaznama ako počine zločine. "Potrebna nam je mogućnost kaznenog progona maloljetnika kao odraslih zbog povezanosti s organiziranim kriminalom", rekao je.

Plaćanje kokainom pokrenulo spiralu kaosa

U prošlosti su meksički narkokarteli plaćali kostarikanskim gangsterima da pomognu premjestiti male brodove s tovarima kokaina iz Kolumbije. No posljednjih godina karteli su počeli plaćati svojim lokalnim kolegama kokainom, otvarajući novo tržište za bande, rekao je zamjenik ministra sigurnosti Kostarike i šef obalne straže Martin Arias.

"Meksički narkošefovi su rekli: 'Nećemo koristiti novac, ne želimo trag koji novac ostavlja u bankama, u sustavima, platit ćemo kokainom", rekao je Arias u intervjuu za AP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekvador slijedi sličan trend. Meksički karteli izvezli su svoj rat protiv droge u južnoameričku državu koja graniči s Kolumbijom, najvećim svjetskim proizvođačem kokaina, i pretvorili je u ratnu zonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo