Prije četiri godine Chris Long je presadio koštanu srž od nepoznatog donora iz Njemačke, a situacija u kojoj se zatim našao zaintrigirala je forenzičke specijaliste.
Long je bolovao od akutne mijeloične leukemije, što je oblika raka koji sprječava normalan nastanak krvnih stanica. Jedino moguće rješenje za njega je bila transplantacija koštane srži a sve kako bi zdrave stanice donora nadomjestile njegove te kako bi tijelo potaknuli normalnu proizvodnju krvi. Stoga nije iznenađujuće što Longova krv sadrži donorovu DNK, navodi Futrism.
VEZANE VIJESTI:
- Po uzoru na Hrvatsku: V. Britanija želi promijeniti Zakon o doniranju organa
- Francuska uvela obavezno doniranje organa
Longov kolega, Renee Romero, koji je voditelj forenzičkog laboratorija zapitao se može li se donorov DNK pronaći i drugdje u Chrisovom tijelu. Zbog toga je Longa zatražio za uzorke DNK s različitih dijelova tijela kako bi ih mogao usporediti u laboratoriju. Long se nije protivio, pa su mu tako izuzeli uzorke sline iz usta i s jezika. Nastavno na to, uzeli su nekoliko dlaka s prsa i glave te uzorak sperme. Kosa, slina i dlake sadržavale su samo Longov DNK, no sperma je, četiri godine nakon presađivanja koštane srži, sadržava isključivo DNK donora.
- Činilo mi se nevjerojatnim da samo tako mogu nestati, a umjesto mene se pojavljuje netko drugi - izjavio je Long novinarima. Ta situacija je zbunila stručnjake. Tri nezavisna stručnjaka za transplantaciju koštane srži složila su se kako je nije moguće da primatelj ima spermu koja sadrži samo donorovu DNK. Liječnik Merhadad Abedi sa Sveučilišta Kalifornija koji je liječio Longa, rekao je da vjeruje kako je situacija nastala zbog činjenice da je Long imao vazektomiju nakon što mu se rodilo drugo dijete. No njegov se slučaj u forenzici smatra posebno važnim, jer sada mnoge sudske slučajeve stavlja pod pitanje .
Ponekad se dešava da osude nevinog čovjeka samo na temelju DNK nalaza s mjesta zločina, no u tim je situacijama barem bila riječ o ljudima koji nisu imali tuđu DNK. Ako netko u Longovoj situaciji počini seksualni zločin i policija prikupi uzorke sjemena sa žrtve, može li donor čiji se DNK našao na mjestu zločina odgovarati pred zakonom ako ondje nije bilo drugih uzoraka? Ta nova spoznaja s kojom su se suočili znanstvenici je zastrašujuća, navodi Futurism.