Američki predsjednik Donald Trump ovog je ponedjeljka morao braniti svoju kandidatkinju za ravnateljicu Središnje obavještajne agencije (CIA), koja je naišla na jake otpore zbog uloge koje je imala u mučenju zatočenika za koje se sumnjalo da su povezani s Al-Qaidom, piše Yahoo.
'Preoštra prema teroristima'
"Moja visokopoštovana kandidatkinja za direktoricu CIA-e, Gina Haspel, napada se jer da je bila preoštra prema teroristima", tvitao je Trump. "Pomislite da, u ovim jako opasnim vremenima, imamo najkvalificiraniju osobu, ženu, koju demokrati žele izbaciti jer je prestroga u borbi protiv terora. Gina, pobijedi!"
Trump je objavio svoj tvit nakon što je otkriveno sudjelovanje ove veteranke CIA-e u mučenju osumnjičenih članova Al-Qaide nakon napada 11. rujna, koje je zaprijetilo njezinoj nominaciji voditeljice glavne američke špijunske agencije. Malo poznata Haspel, koja je provela tri desetljeća u tajnim akcijama agencije te je trenutačno na dužnosti zamjenice direktora i vršiteljice dužnosti direktora, u srijedu će se suočiti s ispitivanjem u Senatu. Haspel ma jaku podršku obavještajne zajednice, te je dobila javno odobrenje brojnih bivših šefova CIA-e.
No brojni senatori i grupe za zaštitu ljudskih prava zahtijevaju odgovornost za zlostavljanja koja je CIA vršila na svojim 'crnim lokacijama' u drugim državama, gdje su u sklopu 'rata protiv terora' mnogi ljudi mučeni. Haspel je neko vrijeme zapovijedala jednom takvom lokacijom na Tajlandu 2002.
"Želim da se na ovome sastanku dogodi to da američki narod vidi tko je kandidatkinja, i koja je bila njezina uloga, specifično u razdoblju između 2002. i 2007.", rekao je demokratski senator Ron Wyden. "Ima jako mnogo dezinformacija u ograničenim detaljima njezine karijere koje je CIA objavila", rekao je.
Mediji javljaju kako su Haspel i Bijela kuća zabrinuti da saslušanje neće proći najbolje. Washington Post je tako javio kako je Haspel bila spremna povući se potkraj prošlog tjedna kako bi spriječila narušavanje reputacije CIA-e, ali i nje same. A CIA je u ponedjeljak javila kako je Bijela kuća već odredila zamjenskog kandidata ako Haspel ne bude potvrđena. No glasnogovornica Bijele kuće Sarah Sanders čvrsto je stala uz kandidatkinju, izjavivši da Haspel posjeduje "razumijevanje CIA-e bez premca te da je prava osoba za vođenje Agencije u ovim opasnim vremenima."
Primjerena karijera
Haspel (61) je po svim izjavama bila uzorna operativka tijekom 33-godišnje karijere u CIA-i. U agresivnoj kampanji za podršku Haspel CIA je selektivno deklasificirala neke detalje iz njezine karijere. Tako možemo saznati da je dva puta bila šefica europskih operacija u Londonu, na poslu je naučila ruski i turski, vodila je lov na dvojicu bombaša na veleposlanstva SAD-a u Africi 1988., a jednom je pomogla i Majci Terezi da pribavi hranu za gladne, iako ostaje tajnom gdje se to dogodilo.
Ne spominje se njezina uloga u programu ispitivanja osumnjićenih za terorizam, u sklopu kojeg su osumnjičeni za članstvo u Al-Qaidi Abu Zubajdah, Abd al-Rahim al-Naširi i Halid Šaik Mohamed bili brutalno mučeni. Njezina uloga u ispitivanju se niti ne poriče. Haspel je bila od 2001. do 2003. zamjenica šefa Protuterorističkog središta (CTC) koje je vodilo cijeli program, dok je 2003. i 2004. bila 'nadzornik višeg stupnja' u CTC-u.
Bivši djelatnici CIA-e naveli su nju kao šeficu stožera Josea Rodrigeza, direktora CTC-a koji je bio najviše povezan s programom ispitivanja, te kažu kako je bila prisutna na Tajlandu kada je Naširi bio mučen. I sama CIA je potvrdila da je 2005. Haspel pomagala kada je Rodrigez zapovijedio uništenje gotovo 100 videovrpci koje su prikazivale mučenje Abua Zubajdaha.
'Strašan signal'
Kritičari se protive postavljanju osobe koja je toliko prozivana zbog mučenja na položaj šefa CIA-e.
"Mučenje zatočenika tijekom prijašnjeg desetljeća bilo je jedno od najtamnijih poglavlja u američkoj povijesti", rekao je republički senator John McCain, koji je i sam prošao torturu mučenja kao ratni zarobljenik Sjevernog Vijetnama. "Senat mora dobro provjeriti što je točno Gina Haspel radila u tom nečasnom programu", dodao je. Prošlog je mjeseca više od 100 bivših generala i admirala potpisalo pismo u kojem su tražili od senatora da odbiju Haspel, rekavši da američka mučenja otežavaju suradnju sa saveznicima te pružaju ekstremistima propagandni materijal protiv američkih trupa. "Bio bi strašan signal ako bi se kao sljedeću direktoricu CIA-e postavilo osobu koja je bila toliko umiješana u mračno poglavlje naše povijesti", napisali su.
Haspel je provela dio ponedeljka uvjeravajući senatore zašto bi ona trebala biti šefica Središnje obavještajne agencije, što bi se trebalo nastaviti i u utorak. No sumnje ostaju. Tako se Mark Warner, viši demokratski predstavnik u obavještajnom komitetu, žalio kako višestruki zahtjevi za deklasifikacijom informacija o karijeri ove kandidatkinje nisu ispunjeni. "S obzirom na to da imamo samo dva dana do početka saslušanja, ovaj nedostatak transparentnosti prema američkom narodu o nekome nominiranom za tako visok položaj je jednostavno neprihvatljiv", izjavio je.